Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/arstnieciskais-uzturs/arste-daba/izvelamies-uzglabajam-un-lietojam-medu/

Izvēlamies, uzglabājam un lietojam - medu

Kā izvēlēties, uzglabāt un lietot medu, lai tas saglabātu savas dziednieciskās spējas un līdzētu:

1. Svarīgi izvēlēties dabīgu un augstvērtīgu medu, jo tikai tāds ir veselīgs. Bieži vien pārdošanā nonāk viltots medus, kuru iegūst samaisot cukuru, kartupeļu cieti, miltus un citas sastāvdaļas. Mēdz būt arī tā, ka negodīgi bitenieki stropu priekšā liek atšķaidītu cukuru un bites pārstrādā atšķaidīto cukuru, nevis ziedu nektāru. Galu rezultātā iegūstot mazvērtīgu medu.

Tāpēc pērkot medu pie privātajiem biteniekiem ir jābūt uzmanīgiem. Noteikt vai medus nav viltojums var ar šādu metodi: starp pirkstiem saberž medus pili, ja medus iesūksies ādā, tad medus ir dabīgs, ja medus savelsies bumbiņās – viltojums. Bet zemas kvalitātes medu var noteikt tikai speciālā laboratorijā. Ar rūpnieciski iefasētu medu ir daudz vienkāršāk, ja uz etiķetes ir atzīme GOST 19792, tas nozīmē, ka medus ir dabīgs.

2. Ja medus ir sacukurojies, tas nenozīmē, ka medus ir zemas kvalitātes vai ar laiku sabojājies. Tieši otrādi, ja medū parādās mazi kristāliņi, tas nozīmē, ka medus sastāvā ir nenozīmīgs daudzums ūdens un nav dažādu piemaisījumu. Un tas nozīmē, ka medus ir labs un tāds arī paliks. Kristalizācija nekādā veidā neietekmē vērtīgās vielas medū.

Lai medus tik tiešām nesabojātos – neparādītos pelējums, neuzrūgtu – jāseko līdzi tam, lai medū nenonāktu mitrums. Vislabāk medus uzglabājas stingri noslēgtā, stikla vai emaljētā traukā. Derēs arī, ja vien mājās ir, muciņa no alkšņa, apses vai liepas.

3. Nav ieteicams medu likt tikko uzvārītā tējā, jo medus, kas uzkarsēts virs 40*C zaudē lielāko daļu savas vērtības. Tas ir, sairs tajā esošie vitamīni un antibakteriālās vielas. Pie tam karsta tēja kopā ar medu izraisa stipru svīšanu un paātrina sirdsdarbību, kas nav ieteicams tiem, kas slimo ar sirds asinsvadu slimībām.

4. Medus palīdz normalizēt kuņģa sulas skābi – pazeminātu skābi paaugstina un otrādi – paaugstinātu pazemina.

Gastrītam ar pazeminātu kuņģa skābi – medu ieteicams lietot pirms pašas ēšanas - 1 ēdamkaroti medus izšķīdina 1 glāzē auksta ūdens. Bet gastrītam ar paaugstinātu kuņģa skābi medu izšķīdina siltā ūdenī un lieto 1-2 stundas pirms ēšanas.

5. Neskatoties uz to, ka medus satur lielu daudzumu kalorijas, tas var veicināt arī tievēšanas procesu. Ja pirms ēšanas izdzert ½ glāzi ūdens, kurā izšķīdināta 1 tējkarote medus - tas palielinās cukura līmeni asinīs, kas savukārt pazeminās apetīti. Rezultātā – apsēžoties pie gada apetīte jau būs sarukusi un uzņemsiet mazāku ēdienu daudzumu.

6. Medus ir labs atbalsts anēmijas ārstēšanas procesā. Bet ne visi medus veidi var palielināt hemoglobīna līmeni. Anēmijas gadījumā vislabāk lietot tumšo medu, piemēram, griķu. Griķu medus satur piecas reizes vairāk dzelzi nekā gaišais medus.

7. Medus ļoti labi nomierina un iedarbojas kā miegazāles.

Ja pirms gulētiešanas izdzert silta ūdens vai piena glāzi ar medu, tad miegs atnāks ātrāk un būs ciešāks. Cīņā ar bezmiegu un pie viena saaukstēšanās profilaksei palīdzēs medus – skuju vanna.

Medus – skuju vanna - maisiņu ar egļu skujām iegremdē vannā un pievieno ½ glāzi medus. Vannā guļ 20 minūtes.

8. Pieņemts uzskatīt, ka medus neizraisa kariesu, bet tā nav tiesa.

Daži speciālisti apgalvo, ka medus daudz sliktāk iedarbojas uz zobiem nekā cukurs, jo medus ilgāk uz tiem uzglabājas. Tāpēc, pēc katras medus lietošanas ieteicams izskalot muti vai labākajā gadījumā iztīrīt zobus.

9. Medu labāk nedot bērniem līdz diviem gadiem.

Medus var saturēt baktēriju sporas, kuras ir diezgan bīstamas mazuļiem. Gremošanas sistēma vecākiem bērniem un pieaugušajiem ir spējīga neitralizēt baktēriju sporas, kuras var veicināt slimības, bet mazuļu gremošanas sistēma to nevar.

10. Dažiem pieaugušajiem medus var būt kaitīgs

Piemēram, tiem, kas ir cukura diabētiķi vai tiem, kam ir alerģiska reakcija. Pie tam, alerģiska reakcija var parādīties dažādos veidos – izsitumi, tūskas un pat vemšana.

Ieva Peņķe

Komentāri

Nav komentāru

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS