Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/arstnieciskais-uzturs/celiakija/kas-slepjas-zem-varda-celiakija/

Kas slēpjas zem vārda CELIAKIJA

 • Celiakija  (Disease Celiac) - gremošanas trakta slimība, kurai raksturīga graudu olbaltumvielu nepanesība, ar kuru var saslimt jebkurā vecumā. Pirmo reizi celiakiju aprakstīja 200 gadus pēc Kristus dzimšanas- Romas impērijas ārsts Aretejs (Aretaios) dodot celiakijai nosaukumu „Liels vēders”.
 • Pastāv uzskats, saskaņā ar kuru no ārējiem faktoriem, tādiem kā vīrusu infekcija un parazīti cilvēka organismā, tāpat ietekmē celiakijas slimības attīstību un rašanos. Speciālisti, tomēr sliecas uzskatīt, ka slimība rodas uz ģenētisku atkāpju fona, kas nav parādījušās agrā bērnībā. Tāpēc bieži vien slimība neparādās bērnībā, bet gan pēc operācijas, grūtniecības, dzemdībām, vīrusu infekcijas vai stresa situācijām.
 • Diagnozi par slimību nosaka diagnostikas centrā, kur veic asins bioķīmiskās analīzes, kas nosaka antivielas pret glutēnu. Tā kā šis noteikšanas veids nav 100% , tad tiek obligāti veiktas vēl tievās zarnas biopsija, pirms lēmuma pasludināšanas par slimību. Bērniem to veic vieglā narkozē un ar atbilstoša lieluma endoskopu.
 • Ja celiakijas slimnieks strikti ievēro diētu (nelieto glutēnu saturošus produktus), tad  zarnu bārkstiņas atjaunojas un celiakijas slimnieks izveseļojas. Mūsdienās tas vairs nav neizpildāms uzdevums, jo veikalos un aptiekās iespējams nopirkt glutēnu nesaturošus miltus, no kā cept maizi un pankūkas, var nopirkt jau gatavus cepumus, vafeles, makaronus. Kā arī ar vien vairāk šai problēmai pievēršas Latvijas produktu ražotāji, domājot par celiakijas slimniekiem. Pie tam ir daudz produktu, ko šie cilvēki drīkst lietot, piemēram: gaļu, zivis, dārzeņus, augļus, saknes, rīsus, griķus, kukurūzu un soju.
 • Celiakija ir raksturīga ar sekojošiem simptomiem:
  • sāpes vēderā un vemšana;
  • caureja;
  • straujš svara zudums, vitamīnu un minerālvielu nepietiekamība.
 • Lielākajā daļā gadījumu izveidojas laktozes (piena cukura) nepanesamība organismā.
 • Tā kā slimība iekaro tievās zarnas sieniņas, celiakijas slimnieki cieš no pārtikas vielas ievērojamas nepietiekamības. Bez tā ir noskaidrots, ka slimība rada bremzējošu darbību uz imūnsistēmu. Tāpēc iespējams pastāv saite starp glutēna nepanesamību un citām slimībām, kā:
  • ādas slimības;
  • cukura diabēts( insulīna atkarība),
  • psihiski traucējumi,
  • palielināts risks ļaundabīgu audzēju attīstībai.
 • Veselam cilvēkam glutēns (kviešu, miežu, rudzu, auzu olbaltumviela), nonākot zarnu traktā tiek sašķelts, turpretim celiakijas slimniekam tas sabojā tievās zarnas bārkstiņas. Bārkstiņas atrofējas, tievā zarna kļūst slima, un tas nozīmē, ka organisms vairs nespēj saņemt vajadzīgās uzturvielas - tiek traucēta olbaltumvielu, ogļhidrātu, tauku, vitamīnu, sāļu un mikroelementu uzsūkšanās. Līdz ar to cilvēks var ēst, ko grib un cik daudz grib, tik un tā viņa organismam kaut kā trūks un veselība būs traucēta. Tievā zarna ir daudz krokās un katrai krokai vēl ir mazas krociņas, kuras beidzas ar pirkstveida izaugumiem, kas celiakijas nepanesības gadījumā tiek noārdīti. Taču visbiežāk nav bojāta visa tievā zarna, bet ir perēkļi un tādēļ šī slimība ļoti ilgi ir slēpta. Proti, tievās zarnas veselās daļas nodrošina to, ka organisms dažas nepieciešamās vielas tomēr saņem un tāpēc cilvēks dzīvo visai normālu dzīvi. Tikai tad, ja bojājums kļūst pārāk liels, aina kļūst cita - rodas reālas sūdzības.

Komentāri

anu:
10.03.05 15:54:52

Ja celiakijas slimnieks strikti ievēro diētu (nelieto glutēnu saturošus produktus), tad zarnu bārkstiņas atjaunojas un celiakijas slimnieks izveseļojas.Man gan arsts teica, ka Celiakijas slimnieks nevar izveseloties. Protams, ja diagnoze ir uzstadita pareizi, si slimiba ir uz visu muzu.
vikija:
14.04.05 19:17:09

No celiakijs nevar izveseļoties.Kamēr slimnieks ievēro diētu zarnu barkstiņi atjaunojas un juties ka vesels ka tik dietu neievērosi simptomi atjaunosies.
Jole:
21.04.05 00:21:02

Vai celiakija ir ta pati slimiba ko vaciesi sauc par PKU(saisinata veida),jeb Phenylketonurie?Un cik es esmu informeta tad sis slimibas slimnieki nevar izvesaloties un ka ari pilniba ir izslegta uztura gala,olas un t.t.Ka ari dietas jaievero stingri lidz 15gadu vecumam,lai nerastos traucejumi smadzenu attistiba.Un ja si slimiba ir meitenei,tad kad vina grib palikt stavokli,tad atkal ir jasak dietas ieturesana.
anu:
21.04.05 13:56:15

Celiakija nav PKU.
Valda:
05.12.05 17:45:20

vai kāds man varētu izskaidrot, kāpēc bērniem ja ir uzstādīta diagnoze -celiakija, pēc kāda laika to atceļ, proti bērns var sākt ēst visu?!
dace:
17.03.06 13:36:12

kad aizsuta analiizes uz belgija tad atbilde ir negatiiva !! tas buutu jaasoprot ta ka tu esi izveselojies !! kad ieliek slimniicaa tad iztaisa kobru tad atkal saka ka slimiiba ir un kaa taa nav izaarsteejama !
Janis:
21.07.06 13:11:14

Esmu runaajis ar cilveekiem, kambeerniem ir bijusi celiakija un peec vairaaku gadu dieetas jau daudzus gadus eed kaa normaali cilveeki un ir veseli. Manai maitai celiaakiju nevareeja atrast 21 gadu. Bija miziigas aadas probleemas un saakaas arii cukurslimiiba. Saakaam ietureet dieetu bez diagnozes. Peec gada aada normalizeejaas un cukurslimiiba vairs neparaadaas. Redziet, celiaakija paliek biistama peec daudziem gadiem un izaarsteet arii to var. Nevajag histeeriski uz to reageet, bet ietureet preciizu dieetu.
sanita:
31.10.06 20:49:39

šāda informācija ir ļoti noderīga
Ilona:
08.11.06 16:08:48

Varbuut kaads zin ko noziimee provokaacija,lai apstiprinaatu diagnozi?To taisa peec paaris gadiem,kad tiek ieveerota dieta.
kristiine:
05.12.06 14:22:57

zeel man tos beerninjus, kuri slimo ar so slimiibu!
elina:
26.01.07 11:09:22

Vai celiakijas slimnieki driksti est auzas un to produktus?
piksii:
26.01.07 17:47:29

Nu ja dietu ievero barkstinas atjaunojas,bet kad sak est visu - atkal noardas ,tapec dieta visam muzam ...
Linda:
28.05.07 02:23:45

No savas pieredzes varu drosi teikt, ka no celiakijas nevar izveseloties. si glutena nepanesamiba cilveku pavada visu muzu un ari pieaugusajam ir stingri jaievero tas, ko drikst est un, ko nedrikst est. Protams, ja cilveks velas justies labi.

Saktoties no otras puses, baltie kviesu, miezu vai rudzu milti nav nemaz tik veseligi - un ir pilnigi vienalga, kas tos lieto, berns vai pieaugusais.
jurijs:
29.05.07 16:51:33

Loti labs raksts paldies:)
Helēna:
12.06.07 19:54:57

Būtu ļoti labi ja uz tiem produktiem kuri nesatur glutēnu butu uzdrukāta zīme-(pārsvītrotā vārpiņa), jo tā vieglāk kontrolēt savu uzturu celiakijas slimniekiem.
zakjene:
12.09.07 20:19:32

UK muusu GP un speciaalists teica, ka celiakija un bezgluteena dieeta ir uz muuzhu, kaut paliek labaak. Liidziigi kaa cukura diabeets.
zakjene:
12.09.07 20:23:27

Vispaar akmens muusu aarstu laucinjaa- sheit aarsti bija dikti izbriinijushies par shaadu provokaacijas testu- jo izmainjas, kas rodas organismaa, dazhkaart var buut neatgriezeniskas. Liidz ar to, sheit aarsti ir sashutushi par shaadu eksperimentu. Vai kaads var paskaidrot uz kaada peetiijumu pamata Latvijaa taa dara?
semtex:
05.12.07 20:07:53

Mja, viss ar to dietu būtu labi. Var jau tais aptiekās un vēl šur un tur nopirkt nepieciešamos produktus bez glutēna. Taču par kādu cenu? Lai varētu pilnībā šo dietu ievērot, tad ir jābūt superbiezajam.
abc:
10.12.07 12:13:26

Piebilde pie iepriekš teiktā: Labi, ka gastroenteroloģe, pie kuras griezos aiz izmisuma, par šo slimību iedomājās. Piebildīšu, ka man ir 61 gads, mokos visu mūžu un nekad neko neatrod.
agnese:
06.02.09 14:52:29

man celiakija jau ir no 2001g. un tikai tagad izlasot šo rakstu esmu uzziājusi, kas īsti ir celiakīja.
tiešām aglutēna diētu gŗūti ievēro. pat uz izlasot kāda siera sastāvu pamanīju ,ka tur ir glutēns!!! un ļaimas" šokolādes tikai kādus gadus 2 atpakaļ sāka rakstīt -satur kviešu olbaltum daļiņas..interesanti-vai agŗk turt nebija vai arī tikai tagad sāka rakstīt
Liene:
10.03.09 15:32:55

nu kostateja ari man so slimiibu, velos tik piebilst, ka nereti ari ka blakusparadiba ir nezeliigas gazes (pat sapigas).
kamer pierodi pie dietas, esi izraudajusi visus kaktus, jo atsakas no daudz lietam, pie kuram esi pieradis.
omite:
17.03.09 11:58:31

Mana meitina saslima 11 menesu vecuma. Pateicoties kliniskas bernu slimnicas dakteriem esam veselas nu jau daudzus gadus. Laicigi atklata un arsteta slimiba nesagada parak lielas raizes, vienigi gaidot berninu gan noteikti jaievero dieta, neskatoties uz ginekologu sminiem un nievam. Ieverojot dietu veiksmigi esam tikusas pie mazas saulites!!!
stni:
25.09.09 03:06:16

Arī man ir šī kaite, kopš ievēroju diētu, esmu nonācis pie secinājuma, ka dzīvesveids kļuvis veselīgāks. Kāpēc? Ja tā paprāto, tad šī diēta drīzāk nevis ierobežo ēšanas iespējas, bet gan paplašina. Piemēram, brokastīs ierindas cilvēks apēd kādu sviestmaizi, bet tev kā slimniekam jāpaņem rokā kāda pondzele un šis tas jāpagatavo. Liekas jautājums par to, kuram brokastis veselīgākas pats atkrīt. Tikai pareizi jāsaprot ko var un ko nē. Patiesībā dzīve kļūst interesantāka un ne vienmēr dārgāka, reizēm pretēji - lētāka. Svaigs gaļas gabals (arī veikala plauktā) mājās pagatavots ir lētāks nekā mistiska rūpnieciski ražota desa.
Ar šīs diētas ievērošanu man ir tādas iespējas dažādot ikdienas rutīnas ēdienkarti, ka prieks. Kaut vai par piemēru dārzeņu salātus es tagad ēdu reizes 4 vairāk jau noteikti, kā pirms šīs diētas uzsākšanas.
Tā ka nenokariet degunu. Bezmaz gribas teikt, priecājieties par to, ka esat slimi ar šo slimību.
mouse:
29.09.09 15:45:51

nu jā. es ar celiakiju slimoju apmēram vienpadsmit gadus. (no trīs gadu vecuma, un ļoti ceru, ka izveseļošos! ^__^
juliite:
11.11.09 16:25:26

Man tagd notiek izmekleeshana un reaalas aizdomas uz celiakiju. Raudu un nevaru aprast ar sho domu. Kaapeec? Kaa taa? Kaa dziivot taalaak?
gita:
14.11.09 09:36:14

Vai kāds var pateikt, kā ir ar tādiem produktiem, kā, piemēram, linsēklas vai prosa?
brinums:
10.06.10 10:41:30

gita- šos produktus var ēst.Mums 11 mēnešus vecai meitiņai ir aizdomas uz šo slimību.ieturam atbilstošu diētu,bet viens un tas pats.Viņai jau sāk apnikt tās putras.UN tiešām vairs nenāk prātā kā vēl varētu dažādot ēdenkarti...
kruts apsis:
17.09.10 19:24:18

kas ir glutens
omis:
10.10.10 13:45:00

manam mazdēliņam arī uzstādija diagnozi - celiakija. Neuztraucos pat par diētu, bet žēl skatīties, ka viesībās un citos tusiņos nevar pacienāties. Citi tad metas žēlot un skatās kā uz balto zvirbuli. Varbūt derētu kādas atbalsta grupas?
Pavārs:
22.11.10 16:53:41

Ak, dies! Nu tad jau tiem, kam diabēts pavisam jānošaujas, vai? Celiakija nav nekas briesmīgs, atšķirībā no diabēta un citām kaitēm. Tik vien kā bulkas un maizi nevar ēst. Ir taču tik daudz citu produktu, ko var. Turklāt, nav jau jāatsakās 100 no miltu ēdieniem- var pirkt bezglutēna miltus un gatavot kā parasti. Tāpat nav ierobežojumi uz dārzeņiem/augļiem. Tik vien kā vairāk pašiem jāgatavo, nevar ēst gatavos ēdienus. Bet tas nav nekas briesmīgs.
Samanta:
04.12.10 16:09:49

Man ir 26 gadi un 2 gadus atpakaļ man atklāja "Celiakiju"! Var iztikt bez miltu ēdieniem, ēdod kartupeļus, rīsus, gaļu utt. Grūtības sagādā, kad tu esi ārpus mājas un gribi, kaut-ko, iekost! Uz ielām pārdodas tikai bulkas, belaši utt., kafejnīcās bieži gaļu, zivi apcep miltos!!! Ja pērk šokalādi, kurā ir iekšā kaut-kas pildīts, jālasa satāvdaļas, piem., šokalādē "Geiša" ir milti klāt, arī konfektēs "Rafaello" ir milti!!!
Var iegādāties aptiekās bez gluteīna cepumus, vafeles, makaronus, miltus utt. Bet tie ir ļoti dārgi, maza paciņa cepumu maksā 3ls. arī milti tikpat! Bez tam, tie nav milti, kurus attīra no gluteīna, bet gan kartupeļu ciete un kukurūzu milti, maize no tiem miltiem ir negaršīga, labāk vispār maizi neēst, kūkas tik labi un garšīgi arī nesanāk taisīt ka no kviešu miltiem!!! Vienīgi, pankūkas labi garšo!!!
Sirmgalve.:
07.01.11 11:59:43

Liels paldies par informāciju! Mana ģimenes ārste par to netika pat iedomājusies, lai gan atkārtoti esmu sūdzējusie par gremošanas problēmām jau kopš jaunības. Kaut kad pusmūžā vēl pievienojās vienkāršo cukuru un nevārīta piena nepanesamība. Tagad pēc kādas pensionētas ārstes ieteikuma sākšu atturēties no glutēnu sturošo produktu lietošanas.
Marija:
05.05.11 19:23:29

Ēst ārpus mājas pārsvarā ir neveselīgi, tā kā nav ko bēdāties!
kristine:
04.06.11 20:34:55

MANI UZSTRAUC VAIRAK APKARTEJO CILVEKU ATTIEKSME UN IRONIJA.pASA SAKUMA KAD MAN UZSTADIJA SO DIAGNOZI PAT VIRS TIKAI SMINEJA.Kad mes atputamies arpus majas vai pie vira vecakiem katreiz bija jaatkarto ka es nedrikstu est tos vai citus produktus,un saruna beidzas ar to ka tiku novesta lidz asaram.Diemzel cilveki vel nesaprot ka ir sada slimiba un skatas uz tevi ka uz mulki,vai paranoiki.
kristine:
04.06.11 20:39:07

Man ir ustadita diagnoze -CELIAKIJA,tacu gastroenterologe ta ari nemaceja paskaidrot kapec sapes vedera dazreiz pavada dedzinasana kungi,varbut ari kadam no jums ir sada problema un jus zinat ko vairak,busu pateiciga.
kristine37:
04.06.11 21:04:31

un ka ar psihologisko momentu,man piemeram nacas daudz ko piedzivot no tuviniekiem.Katreiz kad japavada laiks arpus majas es sanemu ironiskas piezimes un visbiezak mani meginajumi paskaidrot ka nevaru atlauties est atras uzkodas un citus vinjie un vel nesen ari man iecienitus edienus beidzas ar manam asaram.Negribejas nekur braukt arpus majas un tas bija briesmigi,visu parejo parvaret vieglak.Vel ir tads moments,man nekljuva labak bet reizem pat vel sliktak,palika neskaidrs jautajum kapec vedera sapes biezi pavada dedzinasana kungi,gastroenterologe apgalvoja ka nevajadzetu but.Varbut kadam ir sadi simptomi,un ko jus par to zinat?Busu pateiciga.
ELizabete:
09.12.11 16:28:31

Es slimoju pašlaik ar celiakiju un es ceeru ka taa neilgst visu mūžu :((((((((
Anna:
20.04.12 13:27:43

No celiakijas VAR izārstēties! Man draudzene slimo ar to, bet jau 3 gadus pēc celiakijas atklāšanas viņa strikti ievēro diētu un viņas ārsts saka,ka viņas analīzes jau ir daudz labākas, arī pati jūtas labāk, vēl drusciņ un varot izveseļoties. Ja jau pati redz un jūt, ka viņas diagnoze iet "mazumā", vel ārsts tā pasaka, tad jau jātic, ka izveseļoties VAR!!!
juta:
17.07.12 15:41:50

Mans dēls ar celiakiju jau sadzīvo no 2000.gada tā kā tas vellns nav tik melns, ir veseīgs dzīves veids un otrs pluss viņš mazāk slimo, gadā reizi ar klepu un iesnām,maize mūsu vēderos rūgstoša un nevajadzīga, bet slimība uz mūžu!
juta:
21.11.12 14:57:43

Jaa, taa jau viegli pateikt - "muusdienaas taa vairs nav probleema, var nopirkt specialus miltus, cepumus utt. tieshi celiakijas slimniekiem." A ko man dariit? - Esmu celiakijas slimniece un arii truuciiga persona. un truuciigo pakaa jau ir tikai produkti, kurus taapat nevaru eest... Un nevaru atljauties speciaalo paartiku celiakijas slimnikeiem. Un tai, kura te vienaa no ieprieksheejiem komentaariem teica, ka shii slimiiiba noziimee, ka envar eet tikai maizi un bulkas, nezin, ko noziimee buut slimam ar sho slimiibu. Nevar kaut vai tos pashus makaronus un nuudeles (ja vien nav no riisiem taisiitaas). tad kas tad - kartupelji vien jaaeed? Vai jaashaujas nost vienkaarshi.

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS