Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/arstnieciskais-uzturs/diabets/jautajumi-atbildes/

Jautājumi - atbildes

JAUTĀJUMS: Pirmkārt, vēlos pateikties par "Šmerlī" dotajām zināšanām par uzturu diabēta slimniekam ! Mēs tikāmies 2003.gada maijā. Tā kā man diabēts ir trešo gadu un esmu tā viena no simt grūtniecēm ar gestālo diabētu, kurai tomēr tas nepāriet, domāju, ka mana problēma varētu būt arī psiholoģiska rakstura, un proti, esmu mūžīgā badā. Ja kāri uz ēšanu apmierinu ar salātlapu, burkānu un citiem dārzeņiem, tad vislielākās problēmas man sagādā saldumi. Jau pirms grūtniecības un diabēta "grēkoju" periodiski saēdoties konfektes /cukuru un citus saldinātājus nelietoju vispār, arī tēju un kafiju dzeru bez tiem/  un arī tagad man ir šī vēlme laiku pa laiciņam saēsties tieši karameles. Esmu mēģinājusi aizstāt tās ar žāvētiem augļiem, rozīnēm, skaitot MV, taču kāre nepāriet un es "noraujos" un saēdos tieši karameles. Saprotu, ka manai diētai tas par labu nenāk, tādēļ lūdzu Jūsu padomu par to, kā ar iespējami mazāko ļaunumu apmierināt manu vēlmi pēc saldumiem.
ATBILD - DIĒTAS ĀRSTE ARETA LURIE
Nešaustiet sevi, neviens no mums nevar dzīvot tikai saskaņā ar priekšrakstiem un labiem padomiem, Jūs jau tā esat malacis, sadzīvojot ar diabētu un audzinot bērniņu!
Ja vien nav slēptas hipoglikēmijas, kas var radīt pastāvīgu bada sajūtu un kāri pēc saldumiem, varētu pamēģināt:

  • padomāt par ēdienkarti kopumā, varbūt par maz ir lēno ogļhidrātu vai olbaltumu produktu, un organisms "brēc" pēc enerģijas avota;
  • koriģēt insulīna devu, aizstāt karameles ar augļu sulu vai saldu svaigu augli (hurmu, vīnogām) - tas tomēr būs veselīgāk;
  • 3 mēnešus palietot aptiekās nopērkamos hroma preparātus - ir cilvēki, kam tas palīdzējis;
  • varbūt šajos brīžos palīdz "Orbit" ledenes (Drops, dental pastilles sugarfree), tās asins cukura līmeni nemainīs;
  • "noņemt" sev šo aizliegumu, un vienkārši atļaut, varbūt tas palīdz vairāk, nekā stingrais "nē", par kuru visu laiku jādomā.

JAUTĀ DACE
Orbit ledenes - uz paciņas rakstīts sugarfree, bet vai tur nav cukura aizstājējs, kas tomēr dod ogļhidrātus. Tātad tās nevar uzskatīt par “končām”?
ATBILD - DIĒTAS ĀRSTE ARETA LURI
Orbit ledenes satur tādus cukura aizstājējus, kas cukura līmeni nepaaugstina - aspartamu un acesulfamu, kā arī visādu ķīmiju. Tur gan ir arī nedaudz laktozes (piena cukura), bet tad jāsaēdas stipri daudz, lai ietekmētu glikēmiju. Pārāk aizrauties nevajadzētu - var veicināt vēdera uzpūšanos un pārtikas alerģiju.

JAUTĀ - DACE
Par smalkmaizītēm. Tajās ir ļoti daudz maizes vienību, bet arī pa dienu noregulējot cukurus normā, naktī tas uzlec hiperglikēmijā, ja šāda smalkmaizīte apēsta pēcpusdienā. Vai ir produkti, kuri ļoti lēni, bet spēcīgi paaugstina cukura līmeni asinīs? Mans slimnieciņš ir 8 gadus vecs.
ATBILD - DIĒTAS ĀRSTE ARETA LURIE
Viennozīmīgi atbildēt nevar - bieži viena un tā paša produkta uzsūkšanās atsķiras vairākiem cilvēkiem. To, cik spēcīgi tiks ietekmēts asins cukurs, tomēr galvenokārt nosaka ogļhidrātu daudzums produktā, resp.MV. Savukārt uzsūkšanās straujumu mazina šķiedrvielu un tauku klātbūtne. Jūsu bērniņam tomēr ieteiktu pavērot, vai vakaros nav slēptas hipoglikēmijas, kas var dot reaktīvu hiperglikēmiju. Dažreiz bērni arī slepeni panašķojas pirms gulētiešanas, bet, droši vien, tā nav Jūsu situācija.Es ieteiktu pavērot, kuri produkti ir tie "riskantākie" tieši Jūsu bērniņam, un mēģināt pēcpusienās no tiem izvairīties, vai arī mēģināt balansēt tos ar fizisku slodzi.

 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS