Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/arstnieciskais-uzturs/diabets/ka-un-ko-est-ja-turpmak-jasadzivo-ar-1tipa-cukura-diabetu/

Kā un ko ēst, ja turpmāk jāsadzīvo ar 1.tipa cukura diabētu

Gribētu iedrošināt, ka ēst garšīgi un veselīgi var arī tad, ja atklāts cukura diabēts. Laiki, kad cilvēki ar diabētu drīkstēja likt šķīvī tikai kāpostus un griķus, ir sen pagājuši. Jāzina vien dažas lietas par produktu sastāvu.

 • 3 uzturvielas, kas pēc pārstrādes gremošanas traktā, nodrošina mūs ar enerģiju, ir:
   1. ogļhidrāti (tiek pārstrādāti līdz glikozei)
   2. olbaltumvielas (tiek pārstrādātas līdz aminoskābēm)
   3. tauki (tiek pārstrādāti līdz taukskābēm)
 • Visizteiktākā ietekme uz glikozes jeb cukura līmeni asinīs ir ogļhidrātiem, olbaltumvielas to ietekmē daudz mazākā mērā, tauki praktiski nemaz. Tātad nozīme ir ogļhidrātu daudzumam atsevišķā produktā, lai varētu vērtēt, kā šis produkts ietekmēs asins cukura līmeni. Protams, ēdieni parasti satur visas uzturvielas, bet kāda tomēr ir vairāk, un, zinot aptuvenu produkta sastāvu, var plānot savas asins cukura izmaiņas.

Produkti, kas būtiski ietekmē cukura līmeni asinīs – satur daudz ogļhidrātu:

 • cukurs, medus un visi produkti, ēdieni un dzērieni, kur tie pievienoti (dažādi saldumi)
 • visas augļu un dārzeņu sulas (pēdējās gan mazākā mērā)
 • visi augļi un ogas
 • atsevišķi piena produkti – piens, kefīrs, paniņas, jogurts, saldie biezpiena krēmi un sieriņi (pievienots cukurs), saldējums
 • visas sēklas, graudaugi un no tiem gatavotie izstrādājumi – milti, putraimi, maize, makaroni, pārslas, u.c.
 • kartupeļi
 • rieksti
 • pākšaugi – pupas, pupiņas, zirņi, lēcas.

Produkti, kas parasti neietekmē cukura līmeni asinīs – satur daudz olbaltumvielu, maz ogļhidrātu, dažādu tauku daudzumu:

 • gaļa un tās izstrādājumi (desas, pastētes, u.c.)
 • zivis un to izstrādājumi
 • olas
 • biezpiens
 • siers
 • soja

Produkti, kas neietekmē cukura līmeni asinīs – satur daudz tauku, nedaudz vai nemaz ogļhidrātus un/vai olbaltumvielas

 • krējums
 • sviests
 • majonēze
 • augu eļļas, margarīni, augu tauki
 • speķis
 • avokado 

Daudz ogļhidrātus saturošos produktus noteikti nav jāuztver par “ienaidniekiem”, jo tie ir galvenais enerģijas avots. Ņemot vērā bērna vecumu, auguma un svara parametrus, fizisko aktivitāti un produktu uzsūkšanās ātrumu, to daudzums uzturā vienkārši jau iepriekš jāplāno un tam atbilstoši jāpiemēro maltīšu insulīna deva.

Vislabāk būtu bērna ēdienkarti jau bērnībā veidot veselīgu, visas uzturvielas, vitamīnus, minerālvielas un balastvielas saturošu. Šādā veidā bērnu atbalstīt varētu visa ģimene, jo ieteiktās produktu proporcijas maltītē, der jebkuram cilvēkam, ir vai nav viņam diabēts. Cilvēki ar diabētu tikai injicē insulīnu, lai nodrošinātu normālu cukura līmeni asinīs pēc ēšanas.

Būtu jāņem vērā atsevišķi faktori, kas būtiski palēnina ogļhidrātu produktu uzsūkšanos:

 • jebkuru tauku klātbūtne (šokolāde uzsūksies lēnāk kā karameles)
 • balastvielas (daudz satur dārzeņi, sevišķi termiski neapstrādāti, kā arī pākšaugi)

Vislabāk galvenajās ēdienreizēs (brokastīs, pusdienās, vakariņās) izmantot t.s. “šķīvja modeli”, kurā daļu šķīvja aizņem  dārzeņu salāti; daļa olbaltumvielu un tauku produkti (skat. iepriekš); daļa – ogļhidrātu produkti (balastvielām bagāti cietes produkti – pilngraudu maize, dažādi putraimi – rīsi, griķi u.c., pārslas, kartupeļi, pākšaugi). Neliela daļa no ogļhidrātu produktiem varētu būt arī saldumi, galvenais, lai saldumi nebūtu vienīgie ogļhidrāti, ko bērns ēd. Starp pamatēdienreizēm varētu būt nelielas uzkodas. Ja tās satur ogļhidrātu produktus, jāpārdomā insulīna devas un fiziskās slodzes izvēle.
Lai vieglāk varētu paredzēt ogļhidrātu apjomu, ērti ir izmantot nosacītas vienības (Latvijā dēvētas par “maizes vienībām” – MV, 1 MV ir tāda produkta porcija, kas satur ap 12 g ogļhidrātu), kuru daudzumu iesākumā aprēķina ārsts, atbilstoši bērna individuālajām vajadzībām. Pēc tam vecāki paši varētu koriģēt MV daudzumu, piemērojot to fiziskajai slodzei. Aptuvens MV skaits dienā varētu būt:

 • 3 - 4 g.      12 – 14 MV
 • 5 - 6 g.      14 – 16 MV
 • 7 - 8 g.      16-18 MV
 • 9 - 10 g.     18 – 20 MV
 • 11 - 12 g.    20 – 22 MV

Parasti galvenajās ēdienreizēs bērni ēd 3 – 6 MV, uzkodās 1 – 3MV.

Produktu novērtējums MV-ās ir apkopots dažādās tabulās un grāmatās par diabētu, kuras vajadzētu lūgt ārstam, kas aprūpē bērnu ar diabētu vai diabēta biedrībā. Ieteicams vismaz sākumperiodā, kamēr ir grūtības atcerēties visus produktus, šādu tabulu nēsāt līdzi.

Vēlreiz jāatgādina, ka MV-ās novērtē tikai ogļhidrātus saturošus produktus, bet ne olbaltumvielu un tauku produktus. Pēdējos izvēlas pēc iespējas veselīgus un vietējas izcelsmes.

Zinot ogļhidrātu daudzumu veikalos nopērkamajos produktos (parasti uz etiķetes norādīts uzturvielu daudzums 100 g produkta), var droši tos iekļaut ikdienas ēdienkartē, tikai nevajadzētu pārāk aizrauties ar trekniem un saldiem kārumiem, kas gluži vienkārši nav veselīgi.

Situācijās, kad asins cukura līmenis izteikti pazeminās (hipoglikēmija pārāk lielas slodzes un/vai neadekvātas insulīna devas dēļ) noteikti jāuzņem ogļhidrātu produkti, kas strauji uzsūcas no gremošanas trakta asinīs – saldi dzērieni, medus, karameles. Ja nākamā ēdienreize nav plānota tuvākajā laikā, papildus jāapēd arī kāds lēnāks produkts – maizes gabaliņš vai auglis.

Drosmi un labu apetīti, sadzīvojot ar diabētu! Jūsu Areta Lurie - Diētas ārste

Komentāri

Dace:
17.03.06 07:05:51

Liels, liels paldies diētas ārstei par paskaidrojumiem. Daudz kas bija zināms, bet arī ir lietas, kas bija aizmirsušās.
Nora:
06.04.06 19:36:32

Ne katru dienu izdodas ievērot šo veselīgo dzīvesveidu un izvēlēties veselīgus produktus- reizēm tas pats cīsiņš vai sardele tiek pasniegti vakariņu galdā. Lai arī liekas, ka šajos produktos nav MV, mani novērojumi liecina, ka laikam jau tomēr ir. Cik apmēram MV būtu,piemēram, vienā cūkgaļas sardelē vai divos cīsiņos?
Egita:
07.03.07 20:55:28

Dakterīt !
Vai Jūs pieņemat klientus? Kur un ka ?
evija krūmiņa:
04.07.08 17:00:48

ko darīt diabēta sākumā ,un ko ēdeam līmenis ir ap 10
irina:
16.01.09 19:41:00

esmu diabetikis devini gadi bet nezinu cik maizes vienibas drikst viena edienreize. paldies gaidu atbildi
Evita:
21.01.09 11:35:13

Ta jau tas ir, katru reizi jazin cik vienibas tiek edienreize izmantotas. Bet kapec seit nau minets cik diena butu japatere 2 gadigam bernam, vai vecakam par 12??
Kristiāna:
30.04.09 14:36:54

Esmu 13 gadus veca puisēna māte.Esmu šokā-bērna sliktā pašsajūta beidzot ir noskaidrota un diagnoze-cukura diabēts.Tikkai, neviens man konkrēti nevar pateikt ar ko barot un ko drīkst ēst bērns strauji augošā periodā.Aŗsts tikkai norādīja ko mēs nevaram lietot nu tā pa virsu skrinot.Bet lūdzu dodiet padomu, kādus augļus, augus u.t.t , ko man mainīt un kā visu ģimenes ēdienkartē!!!
Mudite:
25.07.09 20:37:26

Nav patikami ka slimu ar cukura diabetu uzskata par sliktu darbinieku un nevelas ptenjemt darba.Musu LIELISKA VALSTS nav gatava aizsargat invalidus,esam Eiropas Savieniba,bet invaliditates pabalsts ir KAPEIKAS.Kada var but runa par dietam ja japartiek no sikumiem.Ja parekinat cik vajag naudas lai normali estu ka drikst mazak par 280ls nesanak,bet vel ir rekini...
Silvija:
09.09.09 21:09:53

Vajadzētu izveidot fondu slimo diabeta slimo bērnu , jauniešu atbalstam. lai jebkurš verētu dabūt cukuru,lēkmu pārvarēšanai. Trūkumā esošie bērni, jaunieši, kam cukurs nebūs, ēdīs,lai tikai kautko apēstu, neiekristu komā.rezultātā jaunietis būs, bez acīm un kājām.Ar to vajadzētu nodarboties diabēta biedrībām. Apzinātu visus rajona slimosbērnus.Uzzinātu kāds ir viņa materiālais stāvoklis. Nodrošinājums ar kaut elementāru pārtiku,cukuru, teststrēmelēm.
Erii:
02.10.09 18:28:54

Pats briesmīgākais ir tas,ka mūsu Valstī,kas ir ar mazākiem cukura,tauku sastāviem ir DAUDZ dārgāks,kā ar lielākajiem procentiem! Tā vien liekas,ka cilvēki ar cukura diabēti vispār nav vēlami,šai sabiedrībā! Tad vēl...RIMI diabētu plauktā,ko var nopirkt? gandrīz neko! Par cik šī slimība ir gana izplatīta arī Latvijā ,vai tomēr nevajadzēja arī produktus,kas ir lietojami diabēt cilvēkiem,salikt vienviet? Lai nebūtu jātraucē citiem pie saldētavām jātraucē citiem? mums jācilā un jāpēta.....:(
Rolands:
21.11.09 17:25:38

A man ir 24 gadi tiko saslimu ar 1. diabetu, patreiz arstejos Skotija kur ari izeju menesi garus sagatavosanas kursus pilniba viss ir par brivu psiholgi dietalogi ir pieejami 24h dienakti. Latvija laikam kaut kaa taas lietas nestrada, ka var bernam vai pieaugusam pateikt to ko nevar un izlaist ara no slimnicas.
mara:
01.12.09 12:49:47

jutu ka man ir problema. liekas ka daudz needu bet visu laiku jutu izsalkumu.
minka:
22.09.10 18:04:02

man ari atklaja diabetu,nu un dakters ta ka ar bomzi runa.kur ir arstu etika.esmu soka,needu gandriz vairs neko,bet cukurins leka,te uz auksu,te norma.ko tad isti lai ed.
Līva:
14.10.10 11:22:17

Pirms 3 dienām man arī uzstādīja 1.tipa diabētu. Man ir 20 gadu. Līdz šodienai mani apmācīja diabēta ārste un med.māsa, kuras man izskaidroja visu, ko vajadzētu zināt un atbildēja uz visiem maniem jautājumiem. Jau trešo dienu mācos skaitīt MV un aprēķināt insulīna devas atbilstoši savam dzīves ritmam, vēl neiet gluži no rokas, cuk.līm. stipri svārstās, bet mehānismu esmu sapratusi, un tagad mēģinu pielāgot.
Galvenais, ko sapratu - ēst drīkst visu, tikai tam atbilstoši jāpielāgo insulīna devu.
No kā mazliet bail - no hipoglikēmijas, jo pati fiziski vēl nejūtu cukura svārstības.
Ozy:
22.09.11 18:33:51

Tā ar nesapreatu, Ja slimo ar cikurdiabētu, kādus alkoholiskos dzērienus var dzert
sidra:
30.10.11 12:57:48

Var izdzert glāzi sarkanvīna, bet noteikti kopā ar ēdienu ( 150 g- 1 maizes vienība). vai nedaudz stiprā dzēriena. Nevajag saldus izvēlēties, piemēram, saldo šampanieti.
Esmu pārliecinājusies, ka, piemēram, grieķu salāti ar glāzi vīna nav nekas briesmīgs arī starp ēdienreizēm. Tikai tad nedrīkst ēst maizi.
manam tetim:
08.09.12 10:41:33

manam tetim tas loti nodereja.bet vai ir kautkas ar krisanos svara?vinam to LOTI vajag!
signe:
25.04.13 16:31:08

labdien.
nesen mans 4 gadus mazais delinjsh saslima ar 1.tipa cukura diabetu. vel guljam slimniicaa. esmu satriekta un biezi man uznak depresija un raudu. Gruti ir samierinaties, ka tavam bernam ir tada slimiba. gribu lugt citu mammu paliidziibu ar padomiem. jo mus driiz izrakstiis no slimniicas un man bail, par to, kas talak buus maajaas. ko vinjsh vares dariit, ko nedriikst. kaa eest, ko. ir tik daudz jautaajumu, kuri nav skaidri. varbuut juus varat padaliities savaa pieredzee, ja jums kads gjimenes loceklis vai radinieks ir slims ar cukura diabetu. mans e pasts ir fidzija6@tvnet.lv

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS