Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/bernu-edinasana/berns-atsakas-est/

Bērns atsakās ēst

babyworld.co.uk

1. Ēdiet kopā pie viena galda un, ja bērns atsakās ēst, tad centieties viņu noturēt pie galda ar sarunām. Kamēr jūs ēdīsiet un ar viņu runāsiet, arī bērnam nebūs ar ko nodarboties. Iespējams bērns pārdomās un arī paēdīs, jo nekā cita nebūs ar ko nodarboties.

2. Draudzīgā balss tonī paslavējiet bērnu, cik viņš ir gudrs, labs, atsaucīgs. Tas noņems sasprindzinājumu, kuru viņš izjūt un izraisīs apetīti.

3. Mīļi paslavējiet, kad bērns apēd, kaut vai tikai kripatiņu.

4. Un beidzot, ja uz šķīvja paliks nedaudz ēdiens, apjautājieties apmēram tā: ”Vai gribi vēl? Esi pārliecināts, ka negribi? Nu labi” Un vienkārši paņemiet šķīvi. Nekādu pārmetumu, nekādu drāmu, nekādu strīdu.

5. Reizēm bērni ēd to, no kā parasti atsakās, ēd tad, ja piedalās gatavošanas procesā. Palīdz saklāt galdu, uzliek vāzi ar ziediem uz galda, pat tādas, it kā nebūtiskas lietas var stimulēt bērna interesi pret ēdienu.

Dabā iekārtots- ka ne dzīvnieki, ne putni neuztraucas par to, ka viņu bērnu nav paēduši un tikai mēs taisam problēmas par neapēsto ēdienu.

Bērni var attiekties no ēdiena daudzu iemeslu dēļ:

*slāpes (iedodiet nedaudz ūdens),

*var nepatikt ēdiena krāsa,

*par kaut ko sarūgtināti vai uztraukti.

Viņi var vienkārši nemīlēt ēdienu, kuru jūs piedāvājat vai uzskatīt, ka ēdiens izskatās nepievilcīgs. Iespējams, ka atsakoties no ēdiena, bērns cenšas pievērst jūsu uzmanību vai pārbauda jūsu reakciju uz atteikumu vai vienkārši bērns nav badā.

Lai vai kāds būtu pamats tam, ka bērns neēd, atceries, ka ne dusmas, ne draudēšana, ne pierunāšana, te nelīdzēs, bet tas var tieši otrādi radīt negatīvu augsni tālākām attiecībām. Pievērsiet uzmanību porcijas lielumam varbūt porcija ir par lielu, samaziniet to, vai gabali ir par lielu, to visu var noskaidrot mierīgi pajautājot bērnam, neakcentējot uzmanību uz problēmu.

Ja arī jums ir izdevies ar varu pierunāt, lai bērns apēd kaut kumosiņu no ēdiena, no kura viņš kategoriski attiecās, tad padomājiet, ko darīsiet nākošajā reizē? Pat ja jūs „uzvarēsiet”, tad padomājiet kāpēc  ir tik  daudz pieaugušu cilvēku, kuri neēd noteiktus produktus un tikai tāpēc, ka bērnībā viņus piespieda ēst. Viņi brīnišķīgi atceras to laiku, kad viņus spieda ēst to, kas viņiem likās negaršīgs, kā arī labi atceras to, kas lika ēst.

Atceraties, ka bērni atsakās no ēdiena, nevis no jums. Bet, ja patstāvīgie atteikumi sāk jūs pārāk nervozēt, tad pacentieties, kādu laiku, necensties ēdiena gatavošanai atvēlēt lielu laiku. Kumosiņš labas maizes ar sieru un nedaudz augļi ir lielisks ēdiens, kura ātri tiek pagatavota un neprasīs daudz jūsu spēka, tāpēc jūs nejutīsieties pārāk apvainota,. kad bērns atsakās no ēdiena.

Nav pamata satraukumam, ja jūsu bērns ir kustīgs, apmierināts, izskatās vesels. Ja tomēr jūs uztraucaties, tad griežaties pie sava ģimenes ārsta.

 

 

Komentāri

Kristīne:
30.03.06 10:08:01

Viegli jau teikt - neuztraucies. Bet ja bērns ilgstoši atsakās ēst, tad nav nemaz tik viegli neuztraukties. Un ja vēl bērnam ir tikai gadiņš, tad noskaidrot, kas nav tā un sarunāt ar viņu arī nevar. Un gatavot kopīgi arī nevar. Un puķe uz galda nelīdzēs. Es vienkārši bezpalīdzīgi noskatījos uz savu bērnu, kurš vairāku mēnešu garumā kritās svarā, bet konsekventi atteicās gandrīz no katra ēsdiena. Tagad viņam ir pusotrs gadiņš, ēd viņš jau daudz labāk, bet tā mums vēl arvien ir problēma. Viņš ēd tikai dažus ēdienus un jaunus galīgi nevēlas nogaršot. Piemēram, sieru un biezpienu neparko neņem mutē, arī pienu nelieto. Ārste saka, ka tas pāries un viņš sāks ēst visu, bet nejūtu, ka kādreiz tā notiks.
aizkraukliite:
30.03.06 20:52:10

Daudzi mazi bērni neēd to, ko viņiem piedāvā, jo viņi intuitīvi jūt, ka ēdiens ir vai nu sliktas kvalitātes, vai nu arī ka tas negatīvi iedarbosies uz viņu organismu. Ir arī bērni, kuri ļoti labi uzņem enerģiju tiešā veidā - no Visuma - un viņiem nav vienkārši vajadzības tik daudz ēst, kā mēs pieaugušie esam pieraduši uzskatīt par normu. Tādi bērni ļoti labi iztiek ar ūdeni (pietiekamos daudzumos), glāzi svaigas sulas un kādu augliiti dienā, un pie tam jūtās un attīstās brīnišķīgi.
Protams, ka šajos divos gadījumos nav ne jēgas, ne vajadzības pielietot rakstā aprakstītos paņēmienus.
Katinja:
14.08.06 01:02:10

Vot šitā ar pierunāšanu un pat draudiem manai meitai privātā bērnudārzā lika ēst. Kaut kāds absurds. Bērnībā spiež ēst, kaut negribas, pēc tam pieauguši badojas, lai notievētu. Bt nekas, ar divām nopietnām sarunām ar dārziņa pilnīgi visām audzinātājām esmu panākusi, ka ja bērns negrib ēst zupu, saldo viņam ir jādod, nevis saldo izsniedz tikai tiem un tikai tad, kad pirmais ēdiens apēsts. Un tagad nav nekādu problēmu - bērns attīstās kā nākas un nekad un nekur neviens neuzmācas ar savām putrām, makaroniem, kartupelīšiem un gaļiņām vai pieniņu - vēee.
sarmite:
03.12.06 16:05:28

mans četrgadīgais puika jau no gada vecuma,pat agrāk, ēd tikai biezpienu un nevārītas auzu pārslas ar pienu - paciņa biezpiena ir dienas norma.dzer tikai ūdeni.pārējās lietas ar ilgu pierunāšanu tikai nogaršo un viss.vai tas ir normāli? pat ogas un augļus neēd, šogad sācis ēst mandarīnus-ne vairāk kā vienu dienā.es ļoti esmu satraukusies par to visu.
santa:
19.03.07 11:48:32

Es domaju ka mans puika slikti eed, jo ir dienas ka neaped gandriz neko, bet palasot ko te raksta tad saprotu ka mans trisgadigais puika ed labi un uznjem samera pilnvertigu uzturu...
nesaprotu:
22.03.07 16:40:51

Manam 11.mēnešus vecam bērnam ir tāds niķis ,ka ja kautkas nav rokās ēdienu neēd nemaz,iedodu ,piem,karotīti lai paspēlējās ,kamēr viņš brīnās tikmēr mute vaļā un ēd ,karote apnīk dodu kādu citu mantu ,un tā ir katrā edienreizē.Nesaprotu kapēc??Ceru ,ka drīzumā pāries tāds niķis.
Laura:
15.06.09 13:02:54

Mana meitiņa arī kad iet ēst savāc pilnas rokas ar mantām.
Mamma:
09.07.09 14:51:14

Manam puikam ir 6 gadi, un viņš nav savā mūžā ēdis neko, kas ir zaļš vai svaigs. no augļiem vienīgais ko ēd: nomizota ābola šķēlīte un arī varbūt vienu reizi nedēļā!Uztraukums ir liels, jāsāk pirmā klase, vēl dejas... slodze liela... kā lai peidabū to bērnu ēst?
Alise S.:
31.03.10 14:05:27

Mana meita mājās neēd praktiski neko (varbūt kādu rupjmaizes šķeli, ābolu), toties dārziņā prasa papildus porcijas. Nu jā sestdienas svētdienas, tad viņai ir atlodzes dienas :)
daga:
31.03.11 15:55:45

Mana meita arī ļoti maz ēd. Un tagad vēl uzmetusies sausa ēde uz kaju un roku locītavām. ārsts saka lai nedod piena produktus. Man jau sāk trūkt izdomas ko lai gatavo bērnam. Un ar katru dienu mazāk un mazāk ēd. Vienīgais banānus ēd .
Daxe:
20.07.11 23:17:24

Mans puika 1g.7m. ed tikai tad kad vinam lauj pie galda speleties. Kad uzmaniba no ediena noversta un mantas ir galvenas, tad var kaut ko iebarot. Nezinu ka bus darzina, jo tur jau neviens ar vinu nespelesies. un vins ed tikai tad kad es esmu blakus, ar teti vai omiti neiet cauri. Labi ed atri varamo auzuparslu putru vai ar pienu vai jogurtu. Es varu piena, sanak garsigaka un barojosaka.
Anita:
01.08.11 14:40:48

Manam puikam tagad 1,9 g. nu jau dažas dienas kā iet dārziņā. iepriekš līdz izmisumam satraucos, ka puika neko neēd - pilnīgi burtiskā nozīmē... nelīdzēja nekas - ne mantas pie galda, ne pierunāšana. tagad dārziņā pagaršo pat tādas lietas, kuras mājās vienkārši grūda prom, piemēram griķus, putras, sieru, omleti, makaronus.... Tāpēc, gribu teikt Daxei, lai neuztraucas, tas tikpat neko nepalīdz, puika sāks ēst, pilnīgi noteikti...:) aber vienā gudrā raidījumā, dzirdēju, ka lai bērns spēlējas ar mantām ēdot, ja grib, jo arī ēšanu bērns uztverot kā rotaļu....
mamma:
30.03.12 17:32:16

Briizzam apniik visus tos rakstus lasiit-kaa tik piedabuut beernu eest. Saprotu,ka ir situaacijas,kur taadi mazi paliigliidzeklli kaa pukke uz galda vai kas taads var paliidzeet,bet ir arii gadiijumi,kur vari dariit visu-un nekaa! Beerns grib tikai ssokolaades paarslas un kaadu maizes sskkeeli. Ja aizliedzu paarslas-mieriigi var neeest arii visu dienu un varbuut vairaak (kad apslima-iztika ar pusolas dzeltenumu 2 ar pusi dienas). Aarsti mani nesaprot,dod vienkaarssi smiekliigus padomus (domaaju-ssajaa jomaa).
Galu galaa-visi padomi,kas man doti ir tikai mierinaajumam un viss,jo galeejais ko aarsts saka- nu gan jau kas mainiisies!
kristisana:
16.07.12 14:37:16

Man jaunkundze 3,9 gadi, kad bija maziņa bija alerģija uz visu gandrīz, tagad it kā nav bet nav piedabūjama pagaršot kaut ko jaunu, ir ļoti konservatīva un tagad vispār atsakās ēst normālu ēdienu kā pusdienas utt, bet es zinu, kur man tā kļūda jau pamatā, esmu spiedusi ar varu, dusmojusies utt visādi nelabi uzvedusies ar draudiem par to ka nebūs multenes, par to ka nebūs saldumiņš. Rezultāts ir skaidrs - negatīvs. Un tagad man jau pašai ir stress, kad jāsāk sēsties pie galda, jo jau uztraucos, ko nu atkal meitiņa pasāks darīt ar ēdienu. Man jau doma, ka jāiet ir taisīt analīzes, ka tik slikti ēd. Bet lasot šo saprotu, ka laikam jāatslābst un jāgaida, kad pāries.

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS