Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/bernu-edinasana/esana-bernu-darza/

Ēšana bērnu dārzā

Raksts no www.calis.lv

     Cerams, ka Jūs zināt, ka bērns ir jāsagatavo iešanai uz bērnu dārzu. Kā to izdarīt, lai bērnu dārzs nepārvērstos par biedēkli bērnam, bet gan par interesantu vietu, kur bērns justos kā mājās - šis jautājums rodas visiem vecākiem. Viens no noteikumiem, lai bērnam netiktu mainīta krasi pierastā dzīve, ir pieradināt viņu pie dārziņa ēdiena un ēšanas režīma. Jādara tas ir ļoti lēni, dažos etapos. Jo bērns mazāks, jo vairāk laika prasīs šāda pieradināšana. Vidēji, būtu jāsāk par to domāt apmēram 2-3 mēnēšus pirms pirmās iešanas dārziņā.

  • Pirmais un galvenais ir pieturēties pie dārziņa ēšanas režīma. Pārsvarā brokastis ir 8.00-8.30, pusdienas 12.00-13.00, launags ap 15.00. Vakariņas bērnam varētu dot ap 18.00-19.00, atkarībā no tā, cikos viņš iet gulēt. Neilgi pirms gulētiešanas varētu vēl iedot kefīru. Uzziniet savā dārziņā precīzus laikus, kad bērnus baro, un ēdiet mājās tajos pašos laikos (starpcitu, arī pēc tam, kad Jūsu bērns ies dārziņā, neaizmirstiet viņu brīvdienās barot tajos pašos laikos - jo bērnam būs izstrādājies savs režīms). Ja šobrīd ēšanas režīms neatbilst dārziņā paredzētajam, lēnām mainiet to. Katru reizi ēdienreizi var pārnest ne vairāk pa 15 minūtēm, jo bērnam ēst gribās pierastajā laikā, un, ja viņš nesaņem ēdienu, tad pēc kāda laika ēstgriba pazūd. Vissgrūtāk klājas tiem bērniem, kuriem vispār nav nekāda ēšanas režīma. Tad uzreiz, kā bērns sāks iet dārziņā, sāciet pieturēties režīmu.
  • Nepārbarojiet bērnu. Vecāki pārsvarā savus bērnus pārbaro. Bet dārziņā porcija ir limitēta, izejot no bērnu vajadzībām konkrētajā vecumā. Šis normas ir sekojošas: 1-1,5 gados - 1000-1200 gr; 1,5-3 gados - 1200-1400 gr; 3-4 gados - 1700-1850 gr. Tas ir dienas ēdiena kvantums. Vecāki bieži dod stipri vairāk ēst, bet pēc tam brīnās kāpēc mans bērns ēd tikai divas reizes dienā.
  • Kad Jūs būsiet noregulējuši režīmu un ēdiena apjomu, tad būs vieglāk izspildīt nākošo prasību : nekādas uzkodas starp ēdienreizēm! Redzēsiet cik labi ēdīs Jūsu bērns. Jo, mums liekas, kas tad tur liels, ka bērns apēda vienu šokolādes konfekti. Bet ar šo konfekti viņš jau ir saņēmis kalorijas, ko būtu saņēmis launagā. Protams, ka to viņš vairs needīs. Iznīdējot šādu skribināšanos starp ēdienreizēm, Jūs ne tikai uzlabosiet bērna ēstgribu, bet arī pieradināsiet viņu pie dārza prasībām. Jo dārziņā nekas netiek dots starp ēdienreizēm. Ja Jūs nebūsiet pieradinājuši savu bērnu pie tā jau laicīgi, tad viņam visu laiku gribēsies kaut ko ieskrubināt arī dārziņā.
  • Bērna ēdienam ir jābūt dažādam. Dārziņā viņam piedāvās gan biezeņzupas, gan kompotu, dārzeņu sautējumus un daudz ko citu. Visus šos ēdienus bērnam būtu jāzina, jo neparastu ēdienu vissticamāk viņš needīs. Dārziņā pie ēdiena neliek garšvielas, ko iespējams, Jūs lietojat mājās (piemēram, kurkumu, baziliku un t.t.). Bērnam var dārziņa ēdiens likties bezgaršīgs. Tāpēc, cenšaties viņam dot ēdienu bez specifiskām garšvielām.
  • Bērnam, kam ir vairāk nekā 1,5 gadi, jāmāk ēst ar karoti un dakšiņu. Jādzer no glāzītes. Iemāciet to viņam visu laicīgi.
  • Pavērojiet, cik ātri ēd Jūsu bērns. Dārziņā ēdienreize ir apmēram 30 minūtes. Varu no savas pieredzes mierināt, ka ja ir noregulēts ēšanas režīms, tad bērns ēd ātrāk (laikam tiešām jūt izsalkumu), kā arī kompānijā ar citiem bērniem ēšana notiek stipri ātrāk.
  • Māciet to visu bērnam laicīgi, jo iešana bērnu dārzā bērnam jau tā ir stress, tāpēc nedrīkst vēl to pastiprināt ar jaunām prasībām. Ja kaut kas tomēr nav gluži kā gribētos, parunājiet ar audzinātāju. Iespējams, ka viņa ies Jums pretī kaut kādās lietās. Privātajos dārziņos problēmas ar to esot mazāk, bet tomēr arī vecākiem ir jāpiedalās bērna apmācīšanā, bet ne tikai audzinātājām.
  • Pirmajās dienās barojiet bērnu ar brokastīm mājās. Atnākot svešā vietā, bez mammas, ar svešiem cilvēkiem - bērns var atteikties ēst. Bet līdz pusdienām bērns būs iedzīvojies grupiņā, labāk ēdīs neskatoties uz neparasto apkārtni.

Komentāri

Nav komentāru

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS