Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/bernu-edinasana/garsvielas-1g-un-6m-vecam-mazulim/

Garšvielas 1g un 6m vecam mazulim

Kādas garšvielas liekat klāt gatavojot pusotra gadīgam jaunietim ēdienu. Neesmu nekāds kulinārs, tāpēc ļoti gaidu atbildes. Nevaru iedomāties kā kaut cik garšīgu ēdienu var pagatavot bez garšvielām.

 

*** Anniņas garšvielas bez sāls. Biezeņiem labu aromātu dod selerija. Dilles, pētersīļus. Nedaudz sāli.

 

*** daudz jebkādu zaļumu, praktiski jebkuras garšvielas, izņemot piparus, kuras nav maisījumos, jo maisījumos mēdz būt 90% sāls, 10% garšvielu, izņemot Anniņas garšvielas bez sāls. Ķiploki, sāls normas robežās.

 

*** kaltētas dilles piedod labu garšu zupiņām. Arī šeit pieminētā Anniņas garšvielas bez sāls. Zupā var arī sīpolu iemest - veselu vai sasmalcinātu. Sasmalcinātais sīpols zupā izšķīst un nav vispār pamanāms - tā es savu bērnu kādreiz mānīju. Jo sīpoli un biezpiens, kā izrādās bija indīgi ēdieni, tad nu liku visu attapību lietā, lai šos ēdienus padarītu par nemanāmiem.

 

*** bez sāls ir arī daudzas citas garšvielas. Maisījumos sāls saturs... mēdz būt 90% ... nu, nezinu, neesmu manījusi, ka tik daudz. Un, ja arī ir sāls, tad kas tur slikts?  Bet vislabākās garšvielas ir sīpols, burkāns, selerija, pētersīlis - viss sarīvēts tā, lai pie gatavības pakāpes būtu pilnīgi izšķīdis un ievārījies ēdienā. Manējam zupā nedrīkst būt nekas zaļš un dzeltens.

 

*** ziemā, jau normālas dilles, pētersīļus nevar dabūt. (Saldētavā nav!) Ir mēģināts sīpols, burkāns, ķiploki, bet vienalga negaršīgs tas ēdiens. Es tādu neēstu un varu saprast mazo, kad šis atsakās.

 

*** dodu to pašu, ko pati ēdu. Nu, varbūt čili mērces neleju virsū un piparus arī neberu, vismaz ne tādos daudzumos kā sev. Un viņa ēd, praktiski neko nesmādē.

 

*** ir arī sveramie garšvielu maisījumi. Vismaz uz tirgus esmu manījusi. Bez sāls un visādi kaltēti labumi tur ir un garšīgāks tas maisījums kā Anniņa, jo man personīgi nepatīk tā paprikas piegarša, kas nemaz negaršo kā paprika.

 

*** maisījumos mēdz būt 90% sāls, 10% garšvielu, jo parasti ar vārdu “maisījumi” tiek saprasts kaut kas līdzīgs Vegetai. Sāls nav nekas slikts, kā zināms, nelielos daudzumos tas ir pat organismam nepieciešams, tikai man labāk patīk pielikt to pašai atsevišķi, lai es zinu, cik ir sāls un cik kas cits, un pašai veidot garšu. Bet vispār pusotrgadnieks mūsmājās jau sen ēda no lielā katla.

 

*** sāls jau ir mazākais, kas mēdz būt klāt visādos garšvielu maisījumos. Anniņas garšvielas bez sāls - var lietot tie, kam patīk Vegetas tipa garšvielas - der visam.
Lielveikalos parasti ir diezgan liela kaltētu garšaugu izvēle - dilles, pētersīļi, baziliks, timiāns, raudene, majorāns utt. Ko kur likt klāt, var izlasīt uz paciņas vai noskaidrot
eksperimentu veidā.

 

*** dārzeņu sāls 49% - pārdod biobodēs. Sāls - 49%, pārējais visādi dārzeņi. Aromāts fantastisks. Jāpievieno jau izvārītam ēdienam. Smaržo dievīgi, garšo labi. Daudz nevajag. Maksā laikam biki pāri 2 lati paliels bunduls. Ja ģimene neizēd- bērnam ilgi pietiks.

 

*** pusotrgadīga bērna ēdiena garšas uzlabošanai lietoju ķiploku, sīpolu, svaigas vai kaltētas dilles, pētersīļus, kaltētus dārzeņus (burkānus, papriku), minimāli sāli.
Ja vāru gaļu/zupu - diļļu, pētersīļu kātus, veselus ķiplokus, sīpolus. Garšas daudzveidībai rīsiem vai makaroniem ar gaļu vai zivi klāt lieku blenderētu kukurūzu (tai ir spēcīga garša, i sāli nevajag). Manai ļoti tagad topā ir radziņmakaroni + lasis + mazliet zivju garšvielas ar citronu + dilles + kukurūza.

Komentāri

Flicka:
27.05.09 22:45:26

Pēc gada vecuma bērnam drīkstot dot visu to pašu, ko ēd lielie cilvēki. Drīkst dot arī Āzijas ēdienus un suši :)
Mans puika, piemēram, kā traks uz sinepēm, un lai jau tiek, ja garšo.
Sāls kā jau sāls - visiem vēlams ēst ar mēru.

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS