Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/bernu-edinasana/negrib-est-darzenus/

Negrib ēst dārzeņus?!

Vai atceraties sevi bērnībā? Vai atceries, kāda traģēdija jums bija, ka atkal galdā tika likti vārīti burkāni, sautēti svaigi kāposti...? Vai atceries, kā tevi bērnībā spieda ēst zirņus vai pārvārītus dārzeņus?

 

Bieži tiek uzdots jautājums: kā lai piespiež bērnu ēst dārzeņus? Tad nu zemāk ir daži padomi:

1. Nepārvāriet dārzeņus līdz to nāvei! Labāk sagrieziet tos mazos gabaliņos un vāriet, gatavojiet tvaikos vai cepiet tikai dažas minūtes tieši pirms pasniegšanas.

2. Dažādas krāsas dārzeņi uz šķīvja izskatās daudz labāk, krāšņāk, interesantāk, piesaista vairāk uzmanības nekā vienas krāsas dārzeņi.

3. Dārzeņus pārkaisiet ar svaigiem, sagrieztiem pētersīļu zaļumiem (tikai svaigus!), lai ēdienam piešķirtu svaigu garšu un košāku nokrāsu.

4. Dārzeņus sagrieziet interesantās formās un pagatavojiet dažādos veidos. Jūs vienmēr pasniedziet burkānus sagrieztus ripiņas un vārītus? Pamēģiniet tos pagatavot savādāk. Reizēm bērniem ļoti garšo „burkānu čipsi”: burkānus nomizo, sagriež plānās šķēlītēs. Uz pannas uzliek nedaudz sviestu, pievieno burkānus un maisot cep, līdz burkāni gatavi. Burkānu čipsiem piemīt brūngana nokrāsa, karamelizēta virsma un pēc garšas atgādina ledenes. Līdzīgi „čipsus” var gatavot no pastinaka.

5. No dārzeņiem var gatavot biezeņus. Piemēram: burkāni, briseles kāposti un nedaudz kartupeļi. Dārzeņus novāra, samīca, pievieno nedaudz novārījuma ūdeni un sviestu. Tāds biezenis garšos arī pieaugušajiem. Iespējamās variācijas šādiem biezeņiem ir dažnedažādas.

6. Bērni bieži vien labprātāk izvēlas svaigus dārzeņus, tāpēc būtu ieteicams kopā ar vārītiem dārzeņiem uz šķīvja uzlikt arī nelielus gabaliņus svaigu dārzeņu. Gādājiet, lai mājās vienmēr būtu pieejami svaigi dārzeņi, kurus var pagrauzt.

7. Pankūkas no dārzeņu biezeņa – burvīgs dārzeņu ēdiens. Pankūkas ir garšīgas tikai svaigi ceptas.

8. Iesaistiet bērnu dārzeņu gatavošanā, lai palīdz notīrīt, sagriezt gabaliņos (variet piedāvāt griezt dažādās formās vai lai bērns pats pafantazē). Paša gatavoti ēdieni garšo daudz labāk!

Dārzeņu veidi savā starpā ir aizvietojami. Dārzeņi vienā krāsā ir līdzīgi satura ziņā. Ja jūsu bērns ēd brokoļus, bet atsakās no citiem zaļajiem dārzeņiem, tas vienalga ir pilnīgi pietiekoši. Tiesa, bērna izvēle nekad nav paredzama, tāpēc ieteicams, ka mājās pa rokai būtu arī citi dārzeņi.

Pārvērtiet dārzeņus par patstāvīgu uzkodu piknikos, svētkos. Pasniedzot dažādus dārzeņus ar dažādām mērcēm, dārzeņu pankūkas, dārzeņus sadurtus uz koka iesmiņiem kopā ar gaļu, sieru un citas dārzeņu uzkodas, pieradināsiet bērnus pie dārzeņiem kā neatņemamas maltītes sastāvdaļas. Skatoties TV, piedāvājiet čipsu vai popkorna vietā svaigus sagrieztus dārzeņus – kāpostus, burkānus, gurķus.

Ja tomēr bērns pasaka dārzeņiem „nē”, tad piedāvājiet dažādus augļus. Augļi ir tik pat vērtīgi kā dārzeņi. Ja tomēr jūs uztraucaties, ka bērns negūst pietiekošu daudzumu barības vielu, kuras satur dārzeņi (pamatā tie ir vitamīni A, C, E, kalcijs, dzelzs un šķiedrvielas), tad piedāvājiet citu ēdienu, kurš ir bagāts ar šīm vielām.

Nekad...

* Netaisiet problēmu no tā, ka jūsu bērns neēd dārzeņus un augļus. Ar strīdiem jūs neko nepanāksiet.

* Nesakiet ”Apēd šo visu, tas tev ir vajadzīgs”. Tas skan tā, it kā dārzeņi būtu zāles, kuras nepieciešams ēst par katru cenu. Labāk rādiet bērnam savu piemēru, ēdot dārzeņus ar labpatiku pats, un bērns sekos jūsu piemēram.

*Nesakiet „Ja apēdīsi dārzeņus, dabūsi nedaudz krēma, saldējuma, saldumu vai citu”. Tas var izraisīt pretēju efektu un nemīlētais ēdiens kļūs vēl nemīlamāks. Turklāt, ja tik tiešām bērnam šis ēdiens garšo un viņš tikai pārbauda jūsu reakciju, tad viņš ātri vien sapratīs – lai dabūtu saldumus, vajag tikai nedaudz nogaidīt, līdz mamma piedāvās par apēšanu saldumus. Vai pat var pats uzprasīties :”Ja es apēdīšu šo, es dabūšu saldumus?” Un kā jūs domājiet, ko jums nāksies atbildēt...?

Komentāri

Nav komentāru

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS