Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/edieni/junijs-zemenu-laiks/

Jūnijs-zemeņu laiks!

Ir atnākusi vasara, drīz arī mūsu dārzos sāks smaržot visiem tik tīkamās zemenes. Ne velti zemenes pieder pie rožu dzimtas Fragraria, kas nozīmē „smaržot”. Protams mūs vilina ne tikai zemeņu brīnišķā smarža,bet arī patīkamā garša.

Kas ir zemene? Sarkana, salda un sulīga – tā trijos vārdos var aprakstīt zemeni – ogu, kuru jau senie romieši kultivēja un kura senajiem ģermāņiem bija baudas simbols. Pasaulē ir pazīstamas vairāk nekā 3000 dažādas zemeņu šķirnes. Atkarībā no šķirnes zemenei var būt atšķirīgs lielums, forma, smarža un nokrāsa. Zemenes sastāvā gandrīz 90% ir ūdens, tomēr tā ir veselīga oga ar zemu enerģētisko vērtību. 100 g zemeņu ir tikai 35 kcal un tās ir viegli sagremojamas.

Zemenēs ir daudz C vitamīna – vairāk nekā citronā un apelsīnā. 150-200 g zemenes sedz C vitamīna dienas normu. Tās ir īpaši bagātas ar folijskābi, kas ir svarīga šūnu attīstībai un asins veidošanai organismā. Ogas sastāvā ir arī ļoti augsts mangāna saturs, kas veicina vielmaiņu, kā arī kaulu un asins veidošanos. Tajā esošās mazās dzeltenās sēkliņas ir vērtīgas šķiedrvielas. Katrs zina, ka zemenes ir ne tikai garšīgas, bet arī ļoti nepieciešamas mūsu veselībai.

Apkopojot vairāku gadsimtu laikā savākto informāciju, var minēt daudzas zemeņu ārstnieciskās īpašības. Piemēram, sulu izmanto kā antibakteriālu, antiseptisku līdzekli. Tautas medicīnā izmanto ne tikai ogas, bet arī saknes un lapas, kas noder nierakmeņu un aknu slimību, plaušu tuberkolozes, podagras asteresklerozes ārstēšanai. Tās palīdzēs pieveikt bezmiegu, diabētu un citas kaites. Šo sarakstu varētu vēl ilgi turpināt, tomēr jāpiebilst, ka zemeņu šķirnes „Sara” ogās ir atrasta ellagskābe, kas kavē pat vēža šunu dalīšanos. Merilendas universitātes zinātniskais līdzstrādnieks Bernards Robins ir nonācis pie slēdziena, ka kosmonautiem uzturā vajadzētu lietot saldētas zemenes. Viņš ir pārliecināts, ka tās stimulē smadzeņu aktivitāti un mazina radiācijas nelabvēlīgo ietekmi. Neaizmirsīsim, ka zemenes ir bagātīgs vitamīnu avots, kas tik nepieciešams gan maziem bērniem, gan veciem cilvēkiem. Un, protams, lieliskās zemeņu ogu maskas, kas sievietes padara vismaz par 10 gadiem jaunākas!

 Zemeņu laikā visas dabas veltes nevajadzētu uzreiz sabāzt vēderā vai burkās, kādu der atstāt arī uzlikšanai uz ādas. Ogas ir ideāls – ekoloģiski tīrs un vitamīniem bagāts – izejmateriāls maskai, ja vien audzētas paša dārzā vai pirktas no kādas lauku tantes tirgū. Tās nesatur konservantus vai kādas citas ķīmiskas vielas, kas var izraisīt alerģiju. Ja nav individuālas nepanesības pret ogu, to var droši lietot arī uz sejas. Ogu maskas der dažāda vecuma dāmām un arī ar atšķirīgu ādas tipu. Gatavojot zemeņu masku, ir brīva vaļa improvizācijai – zemenes ar augu eļļu, putukrējumu vai paniņām.

Novāktās zemenes vairs nenogatavojas, tapēc pirkt vajadzētu tikai gatavas ogas. Tāpat zemenes nav ieteicams mazgāt tekošā ūdenī, vislabāk tās īsi iemērkt aukstā ūdenī, līdz ar to tās nezaudēs smaržu, sulu un uzturvielas. Jāņem vērā arī tas, ka, daudziem cilvēkiem, īpaši maziem bērniem mēdz būt alerģija uz zemenēm, jo tā ir ļoti „stipra” oga.

Zemenes ļoti labi der konservēšanai – ievārijumiem, džemiem, kompotiem. Zemenes ar bananiem, zemenes ar bumbieriem, zemenes ar rabarbariem un vienkārši zemenes, kas var būt labāks par šo..... !

Autors XP

Komentāri

Agnese:
04.07.09 00:37:19

Pašlaik arī es ēdu zemenes...jau paspēju šovasar paēst kārtīgos daudzumos gan mājas,gan meža zemenītes! :)
Sejas maskas no ogām gan neesmu mēģinājusi...Vai nepaliek no zemenēm sarkana seja? :D
tereziite:
25.04.12 15:50:19

man ļoti garšo zemenes viņas ir saldas.
Man arī garšo meža zemenes viņas ir tādas
maziņas.Pēc meža zemenītēm paliek sarkanas
rokas.zemenes Man zemenes aug arī laukos
svaigas zemenes un svaigas meža zemenes
ir tiešām ļoti garšigas man zemenes ir
mīļākais auglis!!!!!!!!!!!!!!

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS