Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/edieni/mamma-gatavo-visgarsigakos-edienus-pasaule/

Mamma gatavo visgaršīgākos ēdienus pasaulē!

Vakar pirms gulētiešanas prātā ienāca ideja uzzināt - kas ir tas ēdiens, kuru Jūsu mamma gatavo vislabāk un Jūs to ēstu rītā un vakarā. Tik garšīgus pīrādziņus, kliņģerus un kārtainās mīklas maizītes necep nevienā beķerejā. Vai tā būtu zupa, sautējums vai salāti - man tie garšo tikai kā tos pagatavo mana mamma.

 • Mamma arī ļoti, ļoti garšīgi gatavo, vienmēr ar baudu ēdu. Un man viss garšo, bet visvairāk laikam viņas aknu pastēte, aukstā menca tomātu mērcē un vistu mādziņas. Bet tētis cep dievīgas pankūkas un zivis.
 • Vecmammas sēņu mērce, sīpolu mērce un kartupeļu mīceknis (tā mēs saucam kartupeļu biezputru). Nevienam citam tik garšīgi nesanāk. Dievinu mammas gatavotas zupas.
 • Omīte gatavoja fantastiskus liellopu gaļas tītenīšus ( izklapēta marinēta liellopu gaļā ietina mazu gabaliņu žāvētas gaļas, sīpolu un rudzu maizīti un to visu sautēja īpašā mērcē) un mācēja uzvārīt ļoti garšīgas un veselīgas zupas no "cirvja kāta ". Diemžēl omītei vairs neko man nevar iemācīt.
 • Kāpostu tīteņi, bet tos gatavo tētis, jo mamma reti kad taisa ēst.
 • Ir ļoti nelāga aizdoma, ka garšo vai negaršo ir atkarīgs, no tā pie kā garšas kārpiņas ir pieradušas. Ja pieradinātas pie kaut kāda viena veida, tad cits nemaz negaršos un daudz, kas ir vienkārši daudzas reizes jāēd, arī tad, ja negaršo, lai pierastu un tad sāk garšot. Esmu sevi pieķērusi, ka man tiešām garšo mammas gatavoti ēdieni, ja tiek pieliktas vajadzīgās garšvielas un cukurs vajadzīgajā daudzumā. Toties ļoti negaršo nekas no vīra radu gatavotā- vīrs arī kādreiz (pirms pamēģināja manā versijā taisītos) neēda ļoti daudzus ēdienus- kotletes tai skaitā, jo ēdot kotletes pie vīra radiem - nu viņas vienkārši tiešām ir negaršīgas (neesmu pētījusi, ko tie radi ar ēdienu dara, bet pat putru izvāra ar trauku lupatas piegaršu, ka nav dabūjamas iekšā, kaut putras kā tādas man tiešām garšo).
 • Mamma prot izvārīt gardas zupas. Un man ir palaimējies, ka man arī tās sanāk gardas - vīrs ēd slavēdams, lai gan viņa ģimenē, savukārt, zupas nekad nav bijušas cieņā.
 • Mamma gatavo pasaulē garšīgākos kāpostu tīteņus un cepelīnus.
 • Mamma taisīja ļoti garšīgus sautējumus, pankūkas, zupas, pīlē gatavotus cepešus, marinētos gurķus un ābolu kompotus. Tēvs mannā putru, kotletes, žāvētas vistas (ko es neatdotu, lai atkal uzēstu siltu, tikko no kūpinātavas izņemtu vistu). Jāsaka gan, ka arī vīramāte gatavo ļoti gardi un parasti cenšas pagatavot kaut ko, kas mums garšo.
 • Te jau laikam stāsts par emocijām... un aizdomājos, ka īstenībā jau gandrīz viss ir gardi, ko mamma gatavo- tur laikam arī mīlestības piegarša! Bērnības un māju garša...
 • Neviens nemāk tā iemarinēt gurķīšus, kā mamma, bet vecmāmiņa cepa dievīgas zivis.
 • Pilnīgi piekrītu par to Bērnības un māju garšu. Tāpēc arī bieži aizdomājos, ko gatavoju savam bērnam, gribētos, lai arī viņai atmiņā paliktu kāds īpašs manis taisīts bērnības ēdiens!
 • Mamma lieliski gatavo, bet mans mīļākais ir dārzeņu sautējums - ar baklažāniem, kabačiem, puķķāpostiem, daudziem tomātiem un garšvielām! Cik pati esmu taisījusi, kaut kā ne tā sanāk.
 • Kas man palicis atmiņā ir cepelīni un vēl ievārījumi (tie man garšo vēl tagad), un sautējums - parastais, garšīgi cepa zivi. Ar pārējo ir tā kā ir. Piemēram, negaršo zupas, kur kaut kas cepts ir ielikts. Vecmammas dievīgās kartupeļu pankūkas. Īstenībā vecmammas ēdieni man garšoja visi.
 • Biešu zupu ēdu tikai pēc mammas receptes gatavoto (to esmu perfekti apguvusi). Atceros, reiz skolā nogaršoju tur taisīto zupu un viss, vairs neēdu - bezgaršīga likās. Zinu, ka pārējie ģimenes locekļi ar tāpat samaitāti. Pašai nekad nesanāk, bet, kad bijām mazi, mammai sanāca dievīgs sautējums. Nezinu, kur tas noslēpums, varbūt padomju laiku desā!? Tētim izdevās dievīga apkaltušas baltmaizes reinkarnācija - apmērcēta pienā, olā, cukurā un cep. Toties pie vecās mammas pirmie kartupeļi ar pērn iesālīto, tobrīd izmērcēto un sacepto gaļu un no tīruma savāktajiem salātiem.
 • Augu padomju laika, toreiz tā virtuve bija tik vienveidīga (mammai arī darba dēļ nebija daudz laika). Vecmāmiņa laukos gatavoja ļoti treknus ēdienus, bet Rīgas vecmāmiņa savukārt gatavoja ļoti diētiski un pliekani. Ēdu visu un ar prieku gatavoju. Mammas gatavotie ēdieni – varu ēst, bet tie visi ir ar vegetu, buljona kubiciņiem. Garšo- bet nekādu sajūsmu neizrādu.
 • Visgaršīgākās šķiet kotletes un sālītās sēnes, bet tētis vislabāk prot izcept zivis.
 • Daudz ko būtu gatava atdot, lai vēlreiz varētu saēsties vecmāmiņas putraimu + kartupeļu biezputru, dārzeņu sautējumu vai kartupeļu pankūkas. Bet tas vairs nav iespējams. Mammai vienīgi ļoti garšīgs mājās taisītais biezpiens sanāk, pārējais so-so, laikam tāpēc, ka viņai diez ko neinteresē šmorēšana.
 • Garšo viss, ko mamma taisa. Nu labi - gandrīz viss, jo es neēdu papriku un tos jūras brīnumus, kas lūr Tev acīs, kad stūķē mutē, un spirinās ar visām kājām pretī. Biešu un skābu kāpostu zupa, pankūkas un plātsmaizes, kūkas, visvisādi otrie. Favorīts laikam gaļa ar sīpoliņiem krējuma - majonēzes mērcē un siera cepurīti cepeškrāsnī. Bet visam tam ir viens liels mīnuss - pati esmu nekam nederīgs pavārs.
 • Esmu ievērojusi, ka visbiežāk vīrieši, kafejnīcās un arī restorānos izvēlas pazīstamus ēdienus - no sērijas - kartupeļi ar gaļu un salāti. Vai tas būtu tāpēc, ka viņi ir tā pieraduši ēst, vai arī mammas tā gatavoja vai arī baidās no kaut kā jauna. Man arī patīk izmēģināt dažādus ēdienus, bet tie jūrās peldošie ar acīm un kājām mani nudien neuzrunā. Vienreiz pat vienās smalkās vakariņās Frankfurtē, itāļu restorānā mums ēdienam uzrīvēja trifeles - es pagaršoju un visu šito dārgo mantu nobēru nost, kaut daži tur - oi! un Ah!
 • Tētis gatavo dievīgus ceptos kartupeļus- it kā ļoti vienkārši, bet viņam sanāk kaut kā ļoti īpaši. Viņa cūkas cepetis grilētais ir pats, pats un viņa sēņu mērces arī. Ak jā un nabagu zupa- piena zupa ar kartupeļiem, kāpostu un saceptiem žāvētās gaļas pārpalikumiem...oiiiij. Mammai sanāca dievīgi saldēdieni -  īpaši viņas slepenās receptes svētku torte un nu jau esmu aizmirsusi recepti-  salātiņi, kur viena no sastāvdaļām bija smalki, plakani, apaļi makaroniņi... Bērnības garša- vecās zaptes plātsmaize lauku plītī cepta...eh...
 • Garšas kārpiņas nav pārāk izlutinātas un pārsvarā ēdu visu, kas nav baigi ass un nesatur papriku, bet mani bērni - gatavais trakums, bieži vien rakājas pa ēdieniem. Brālis vienmēr slavē to, ko es esmu pagatavojusi, otrs brālis savukārt pats prot izcept olas tā, kā es nemāku - nu ļoti garšīgi. Un jau tagad mani bērni neēd citu ceptās kūkas, tortes - prasa, lai tās būtu manis ceptās.
 • Mamma gatavo  visgaršīgāko rasolu, zupas un kartupeļu biezputru.
 • Mamma vispār nav nekāda izcila pavāriene, bet tāds siļķes rasols, kā viņai sanāk, man nekad nav izdevies.
 • Kāds man stāstīja, ja cilvēks gatavo ēdienu ar mīlestību - tad šo ēdienu ēdot tiek saņemta tā mīlestība. Bet, ja šo ēdienu gatavo pavirši - tikai lai būtu, tad tas kurš to ēd, var iedzīvoties vēdersāpēs (reāls gadījums). Esmu redzējusi, ka ticīgi cilvēki pārkrusta ēdienu. Tātad ar mūsu mammu gatavoto ēdienu mēs saņemam to mīlestību. Arī es cenšos saviem bērniem gatavojot ēdienu domāt tikai labas domas.
 • Tas ir fakts - daudzus ēdienus gatavoju tāpat kā mamma un vīrs teica, ka nekad nekur tik garšīgas zupas un pildītās pankūkas nav ēdis. Pašai nesen bija tāds gadījums: negaidot ierados pie mammas un viņa pa fikso uzcepa pankūkas. Sēžu, štopēju iekšā un brīnos, ka man gan nekad tik garšīgas nesanāk. Kas gan tajās pankūkas tik īpašs?!Mamma smejas-viena oliņa mājās bijusi, pat piena nav, ar ūdeni vien taisījusi. 
 • Tēta gatavotās kartupeļu pankūkas ar brūkleņu mērci. Arī parasti šķēlēs sagriezti cepti kartupeļi tētim iznāk dievīgi. Mēģinu es arī, bet nekā. Mammas biezpienmaizītes, sacepumi, ķīseļi.
 • Viss, ko mamma gatavo, ir garšīgs. Nezinu, varbūt tam pamatā ir manas emocijas un tas, ka to ēdienu esmu ēdusi no bērnības. Bet patiešām - nevaru iedomāties neko no mammas gatavotā, kas man negaršo. Nu labi, piena zupa, bet pienu nelietoju vispār.

 Cāļa Virtuves forums 2008

Komentāri

Nav komentāru

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS