Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/padomi/ka-pareizi-vara-risus-tos-kas-izberami/

Kā pareizi vāra rīsus, tos kas izberami

  • Vāru tikai tā kā vienā raidījumā rādīja M.Sirmais. Ieleju katliņā eļļu un rīsus nedaudz apcepu, tad ūdeni virsū un vāru līdz gatavi. Rīsi nesaķep un ir ar tādu interesantu garšu  Ļoti patīk.
  • Ielej katliņā eļļu, apcepini 1 glāzi rīsu, uzlej 3 glāzes vāroša ūdens, apmaisi, uzliec vāku un uz nelielas uguns vāri 12 minūtes. Noņem vāku, apmaisi (var pielikt sāli, ja gribas), uzliec vāku, apklāj ar smagu dvieli un noturi vēl 12 minūtes. Rīsi būs irdeni un mīksti.
  • Kādreiz arī nodarbojos ar rīsu cepināšanu (daru to vēl aizvien, ja taisu rīsus ar garšvielām), bet tad secināju, ka galvenais ir tos kārtīgi nomazgāt, tad viss būs labi arī bez cepšanas. Jāmazgā ir, lai dabūtu nost lieko cietes kārtu, kas ir arī galvenais cēlonis salipšanai. Pati redzēsi, ka pirmais ūdens, ar ko skalosi, būs balts, bet pēc kādas 5. skalošanas jau dzidrs. Un ūdens proporcijai pat nevajadzētu būt1 glāzi rīsu, 3 glāzes vāroša ūdens, es lieku mazāk ūdeni. Lieku vārīties, kā uzsit burbuli, vāku virsū, nogriežu mazu, mazu uguni, NEKAD NEMAISU, vāru ~ 15 minūtes, paceļu vāku, apmaisu ar dakšiņu, ļauju liekajam mitrumam izgarot, gatavs!
  • Parastos (Dobeles dzirnavnieka, tvaicētos) vāru attiecībā rīsi:ūdens 1:2. Rīsus noskaloju zem auksta ūdens, beru katlā, leju virsū aukstu ūdeni, garšvielas, vāku virsū. Kamēr uzvārās - uz lielas liesmas, pēc tam uz vismazākās, bet skatos, lai burbuļo. NEMAISU, katliņam vāku nost neņemu. Kad ūdens izvārījies (pagāžu katliņu uz sāna, ja ūdens neskalojās, rīsos tādi kā tvaika caurumiņi "izveidojušies" - slēdzu gāzi ārā.
  • Vīrs ir cēlies no risu zemes un viņš lieto tikai Basmati rīsus. Tie ir siltā ūdenī jānoskalo kādas 2-3 reizes. Vislabāk, ja kādu stundiņu tie nomērcējas un tad liek katlā, aplej ar ūdeni tā, lai ūdens nosedz rīsus un ir 1 cm virs rīsiem. Pieber sāli, pielej eļļu un vāra lielā karstumā kamēr gandrīz ūdens izvārījies, tad noslēdz siltumu uz 2 un sutina līdz tie ir gatavi, ja ilgi pasutina, tad apakšā apcepas un ir ļoti garda.
  • Vislabāk patīk, kā rīsus gatavo Tālajos Austrumos - vispirms aukstā ūdenī nomazgā, tad lej virsū verdošu ūdeni, kas tos apklāj par 1-1.5 cm, uzliek vāku un uz lēnas uguns vāra, kamēr viss ūdens ir iztvaikojis. Vārīšanās laikā nedrīkst ņemt nost vāku un rīsus maisīt. Sāli liek tad, kad rīsi ir gatavi (austrumnieki gan sāli rīsiem klāt neliek).
  • Kādreiz bija tāda grāmatiņa- „Pohļobkins iesaka” - tas bija tāds savdabīgs virtuves mākslas meistars ( starp citu - pirms gada apmēram viņu nosita viņa piemaskavas dāčā) - es neko neatceros no tās grāmatiņas - a bet rīsus tur bija ieteikts pēc principa - kad uzvārās, tad no sākuma uz pilnas uguns minūtes 10 - neceļot vāku, tad nogriezt mazu un vārīt- nepaceļot vāku.

Komentāri

irina:
23.11.07 20:06:18

So recepti iemacijos no viena kurdu puisa!Protams vislabak bus ja gatavosiet Basmati risus.Risus vairakas reizes kartigi noskalo.Vienam cilvekam tiek rekinata 1 glaze risu un tik pat attiecigi udens.Viena glaze risu un 1 glaze udens.Katlina ielej ellu nedaudz uzsilda.Pielej udeni,pieber sali un uzvara.Ieber nomazgatos risus un vara kamer udens vairs tikai pavisam nedaudz sedz risus.Uguni plitij nogriez uz minumumu.Katlina vaku ietin parastaja partikas maisina un liek virsu katlinam.Risus gatavo 20 min.Katlinu vala nevert un risus nekada gadijuma nemaisit.Labu jums apetiti!!
zuķis:
31.12.11 01:31:32

Man nekas nesanāca kā teikts 5. variantā par basmati rīsiem, visi saķipa kopā vienalga nesanāca irdeni esmu dusmīga, lai ko es mēģinu nekas nesanāk
Ģirts:
15.05.12 19:50:32

Paldies par informāciju!
Bet piedod, tavu teikumu konstrukcija un teksta uzbūve kopumā ir ļoti grūti salasāma. Tā dēļ jūtu, ka kautkur piebēršu sāli pa ātru vai pa vēlu, samaisīšu tad, kad nav jāmaisa...

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS