Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/padomi/visu-algu-apedam-i-dala/

Visu algu apēdam. I daļa

Man šķiet, ka pārāk daudz naudas tērēju pārtikas iegādei, nevaru bieži sevi palutināt ar kādu jaunu apģērbu vai ko citu, jo varu teikt, ka visu naudu burtiski apēdam.  Ar visiem sarakstiem tērējam...pat nepērkot neko lieku un dārgu - nedēļas beigās viss ir apēsts, ne sabojājies un izmests. Padalaties pieredzē.

  • Nemācēšu, ko ieteikt, jo arī visu algu apēdam.
  • Palīdz pārtikas saraksti, kurus sastādam (cenšamies) pirms braukt iepirkties un vispār nedēļas sākumā mēģinot izplānot, ko ēdīsim. Tad kaut kā mazāk tērējas, jo neskatos - ne uz ko citu. Bet piekrītu tēzei, ka tā ēšana dārgi maksā.
  • Ar ēšanu ir tā - var arī apēst ~40 Ls mēnesī - ēdot it kā pilnvērtīgu barību... (mani nesajūsmina - jo pricipā viss sanāk veģetāriski ) vai arī ~ 80 Ls mēnesī, bet ēdot tā, ka nekas atšķirībā no pirmā varianta netiek izmests ārā un ir garšīgi. Tas ir uz 3 cilvēkiem rēķināts. Mēs neēdam ārpus mājas. 
  • 4 apēdam 150 Ls bez variantiem - t.i. mājās, plus vēl b/d, skolā, darbā utml.
  • Vēl ietaupās nauda, ja iepērkas reizi nedēļā. Jo, ja ieskrien veikalā katru dienu, tad “netīšām" nopērkas visādi kārumi - gatavie salātiņi, saldumi, n-tie jogurti, riekstiņi utt. 
  • Reizi nedēļā neder, viss tiek norīts pa 2 dienām. Tātad pa šiku ēdam.
  • Eju ik pārdienas uz veikalu, jo nepatīk sastāvējusies desa, līdz ar to labāk paņemt mazāku gabaliņu. Reizēm lavašus sataisu – ēdiens uz divām dienām, sviestmaizes nevajag taisīt un lētāk sanāk. 
  • Tikko tā ļoti rupji parēķināju no otra gala, t.i. ienākumi mīnuss visi ikmēneša maksājumi mīnuss šādi tādi rūpniecības preču pirkumi un man sanāk, ka mēs (ģimenē 5 cilvēki 1 - 40 gadus veci ) mēnesī apēdam aptuveni 350 - 400 Ls. Liekas jau daudz, bet parēķinot sanāk 11-13 Ls dienā. Tas ir arī gluži reāls cipars.  Varu jau mēģināt uzskaitīt:
    • divi bērni b/d dienā apēd kopā 1,70 Ls; 
    • vīrs sab. ēdināšanā iztērē  ~ 1,50 Ls;
    • jogurti, actimeli , kārumsieri, augļu kefīri , piens ~1,50 Ls; 
    • augļi, dārzeņi ~ 1,50 Ls;
    • pati nāku pusdienās mājās un kopā ar mazo ēdam zupu (grūti sarēķināt, bet kopā ar brokastu putru vai cīsiņiem ~1 Ls sanāks.)
    • nu atlikušos 4 Ls apēdam vakariņās .
    • vēl vismaz reizi 2 nedēļās visi pusdienojam ārpus mājas un ikdienā pēc pulciņiem lielais  arī kafejnīcā grib ieiet...un kur nu vēl pasēdēšanas ar draudzenēm...ai, vispār nevar nemaz sākt skaitīt , sāk jau likties, ka paikā vēl vairāk izlietojam. Un kur vēl maize un uzgriežamie..., un ciemiņi tak ar šad tad nāk. 
    • Tas ir reāls cipars, man tie 150 Ls arī ir tikai tas, ko noēdam mājās, ārpus mājas tiek noēsts aptuveni tikpat.
    • Šobrīd mums ir uz diviem 50 Ls ēdienam, stāv atsevišķā maciņā un tas palīdz. Kādreiz apēdam 2x vairāk. Uz mēnesi! Mēs esam divi un mēs neesam pusaudži, kas ēd nejēgā.  Ēdam lauku labumus, dažreiz gaļu, zupas, saldumi un kārumi neizpaliek, bet vienmēr arī tiek piedomāts, ko pērkam un cik maksā vai vispār vajag.
    • 400 Ls noēdam bez problēmām, tas aiziet uz 5 cilvēkiem, no kuriem 2 ir pusaudži, kuri zirgu var apēst Un zupas viņi neēd, vienīgi tad ja sāku maurēt, ka maizi vien rīt nav veselīgi. Un, ja kaut kur aizejam paēst visi kopā, tad bez 25 ls nekas nesanāk. Man liekas, ka viss, drīz strādāšu 3 darbos vīrs 4 un vienalga visa nauda apēdīsies. Un nav jau jēgas no tā, ja izvēlas piem. Vārīt makaronus ar sieru . Jo - noēd makaronus un pēc tam visu maizi, kura mājās. Tad jau labāk piespiest izēst zupas bļodu, tad kādus kartupeļus, pelmeņus, vai ko citu ar mērci. Vismaz tad kādas stundas ir miers. Piem. šodien izvārīju zupu un 1 kg griķus ar vistas ļeškām. Un griķi ar vistu jau vairs nav.
    • Paldies, nedaudz nomierinājāt, jo latvieši jau ir ēdāju tauta, bet tik ļoti gribas kaut ko ietaupīt, bet gribas arī garšīgi un lēti paēst. Nu ko visu jau nevar gribēt, bet no pirmdienas labošos, rakstīšu ģimenes budžetu, skaitīšu un kaukulēšu, kā arī pētīšu pavārgrāmatas, pēc tam padalīšos.
    • Vēl ir jāņem vērā, ka summa pārtika pirms gada un tagad nav vairs viens un tas pats. Iepērkoties tagad rūpīgāk un taupīgāk vienalga sanāk maksāt daudz vairāk, nekā pirms gada. It kā jau sīkums, tur 5 santīmi klāt, tur 10, bet ja iepērkas 1x nedēļā, tad uz tiem iepirkumu ratiņiem tie vairs nav 5, 10, 50 santīmi, bet gan pāris lati. Mēs esam 2 pieaugušie + 1 mājās ēdošs pusotrgadnieks ( augļi, jogurts, gaļa, dārzeņi ) + 1 aukle, kura pie mums ēd pa dienu. Dienā mājas ēdieniem aiziet 5 Ls (brokastis/pusdienas/launags bērnam + auklei un vakariņas 2 pieaugušajiem) + 4 Ls pusdienas 2 pieaugušie ārpus mājas (diemžēl nākas pat kafiju dzert ārpus darbavietas, līdz ar to darbā paēst līdzņemto nevaru un kaut ko ietaupīt). Tātad sanāk 9 Ls dienā (brīvdienā 5 Ls) = ~250 Ls mēnesī.
    • Ļoooti daudz aiziet uz ēšanu - esam 5 cilvēki - 2 pusaudži, zīdainis un 2 pieaugušie. Un es te šaustu sevi, ka dzīvot nemāku...kur tā nauda paliek.
    • Ai, mīļās, labās kā mani nomierinājāt. A, ja ta dura dumala, ka vispār dzīvot nemāku. Esam 4 cilvēku ģimene mazā vēl ēd sīčiem domāto ēdienu (kas ne būt nau lēta) +abi sīči aktimelus, kārumsierus i vēl visādus it kā nepieciešamos našķus....var jau protams barot ar pliku biezpienu, bet, ja TV rāda aktimela aizsardzību, es takš ar grib saviem kinderiem to labumu! Un tā sanāk rēķinot, ka 250 Ls mēnesī aiziet, ka nograb. Vēl pluss tusiņi, kāds kafetērijas prieciņš.....nu kaut kā tā. Vēl tik var pateikt, ka ir jau arī ļauži, kam ir lauku tantes un onkuļi, kas sūta suķus un pienu, moška tā jau ar var labi ietaupīt ...........A mēs kad braucam uz laukiem šamiem vēl maizi un desu vedam...
    • Manuprāt labi ir tiem, kuru ģimenē ir 3 + vairāk cilvēki, jo ta ir vērts taisīt ēst, bet mēs divi un izvārīt zupu sanāk baigi pikanti, jo viss ir jāpērk un galīgi neizdevīgi, līdz ar to sanāk tā pati summa, ko citi apēd lielākās ģimenēs. 
    • Iepērkam pārtiku vienreiz nedēļā - ēdamajiem notērējam ap 250Ls mēnesī. Esam divi lieli un divi 4 mēneši veci puiši. Plus vīrs ēd sabiedriskajās ēdināšanās, tas būs vēl kādi 50 Ls klāt.
    • Sanāk nepilni 4 Ls dienā, neskaitot to, ko bērni apēd b/d un es darbā, vīrs ņem no mājām pērnās vakariņas. Bērnu b/d ēšana tiek pierakstīta komunālajiem utml. pakalpojumiem. Neko šiku neēdam, siers, kāda desa vai gaļiņa, piens, jogurts, kartupeļi. Gaļu iepērkam laukos lielos apmēros. Patiesībā tie 4Ls sanāk arī vēl pierēķinot higiēnas līdzekļus un tīrāmos. Tātad rupji rēķinot uz to visu kādi 150Ls mēnesī uz 4 (dažkārt 5) cilvēkiem.
    • Pievienojos uzskatam, ka ietaupīt var iepērkoties 1 reizi nedēļā, pie tam izdomājot iepriekš, ko katru dienu gatavos. Nav tas vienkārši, jo ir sevi jādisciplinē, bet vismaz mūsu ģimenē ietaupījums ir jūtams. Mums uz 3 cilvēkiem mēnesī aiziet aptuveni 100 Ls.
    • Lielos pirkumus taisam 2x mēnesī. Katrā reizē iztērējot 15 - 20 ls. Kopsummā mēnesī pārtikai iztērējam 60 - 70 Ls. Esam ģimenē 6 cilvēki. Esam paēduši un arī bērniem viss ir. 
    • Lielos iepirkumus veicam lētajos veikalos. Braucam uz Super netto. Pagaidām  vienkārši atkrita tādas lietas kā kartupeļu pirkšana, jo tos vedam no laukiem. Gaļu pērkam vairumā no pazīstamiem, tas atkal sanāk lētāk. Meitai skolā brīvpusdienas, bērni dārziņā paēd, tik cik vakarā kaut ko iekož. Taisnība ir, kad vieglāk pabarot lielāku ģimeni. 
    • Dažās ģimenēs rieksti, žāvēti augļi, cepumus/barankas tomēr ir kārumi nevis ikdienas produkti. No tās rindkopas mūsmājās ikdienas produkti ir augļi un jogurti, pārējo tomēr pērkam retāk. Ietaupam arī uz sezonas dārzeņiem un augļiem. Ziemā tomēr biežaā tiek pirkti āboli, bumbieri, burkāni, kāposti, kāļi, ķirbis, retāk paprika, puķkāposti, tomāti (tie gan manuprāt ziemā ir vienkārši neēdami) melone. Kā arī ziemā lietojam vasaras laikā sasaldētas zemenes, mellenes, ķirši, dilles u.c.
    • Kā var paēst pa 1 Ls dienā? Laukos var, Rīgā nevar. Tāpēc jau arī Rīgā algas lielākas. Te drīzāk vajadzētu runāt, cik procentus no visiem ienākumiem patērējam pārtikai.
    • Tikko bijām slēpot. Protams, visu paiku iepirkām tepat, ņēmām līdzi un taisījām ēst kempingmājās. Iepirkums nedēļai sastādīja 50 Ls. Konfektes, cepumus un limpenes ieskaitot.  Ēdām pilnus vēderus, vēl mājās atvedām. Pēc loģikas, mums mēnesim pietiktu ar 200 Ls. A, bet takš nepietiek. Super net
    • SUPER NETO veikaliem sākumā gājām ar līkumu, bet, kad nācās drusku samazināt visus tēriņus, izrādījās, ka liela daļa ikdienā lietojamo produktu tur tiešām ir daudz lētāki nekā citur (firmas vs preču zīmes tās pašas, bet cena cita). Tā vietā, lai par~ to pašu daudzumu RIMI atstātu 20 Ls, Super neto sanāk ~ 10 - 12 Ls. Mēnesī uz kopējo summu atšķirība vēl labāk jūtama.
    • Betā man nepatīk, bet vislabāk ir tirdziņā, es parasti pērku pie pazīstamas pārdevējas, jo man ir ļoti svarīgi, lai viss būtu svaigs. Man vēl patīk, ja es redzu, kā samaļ malto gaļu, laikam esmu baigi cimperlīga, bet gribu zināt ko es ēdu. Vot tāpēs jau tā nauda arī baigi aiziet. Desas un žāvēto gaļu man patīk pirkt vai nu Triāla produkciju, vai arī pie VEF ir tāds gaļas veikals ir padārgi, bet viss ir svaigs un garšīgs. 
    • Nu nez, te jau viss dārdzībā aī slēpjas. Galu galā, pārtikas cenas, salīdzinoši ar pagājušā gada šo pašu periodu ir divkāršojušās. Tā kā pieļauju - ēdam tāpat, bet maksājam dārgāk. Nepērku es katru dienu baigos gardumus (jogurtus, graužamos visādus utt.), bet naudiņu veikalā tāpat sanāk atstāt daudz. Ja agrāk uz cenām neskatījos, vienkārši liku grozā, tad tagad ir kā ir - tomēr jāaskataās un jāizvērtē. Cenu kāpumu izjūtu praktiski uzreiz pēc Latvijas iestāšanās ES - ja agrāk zināju, ka ieiešu veikalā ar 3 Ls un pietiks ikdienas vajadzībām, tad pēc ES piečukam vajadzēja būt kabatā.
    • Jau no septembra krāju čekus no veikaliem un katras nedēļas nogalē pētu - kur iztērēta nauda, Nu, tāda kā saimniecības grāmata man ir. Jā - ķēpa liela, bet pārtikai nauda tagad aiziet daudz mazāk, nekā pirms pusgada. Dodos uz veikalu ar sarakstu, kuru sastādot, domāju - ko no tā visa gatavošu. Principā, ir savu ēdienu Tops (ēdienkarte katrai dienai apm. 2 nedēļām - lai puslīdz dažādi un vienkārši pagatavojami), kas visu laiku iet uz riņķi. Tā nu 2 cilvēki apēd menesī ap 120 -140 Ls, no kuriem apm. 40-45 Ls vīrs darbavietā. Es pašlaik sēžu mājās ar zīdaini, kuram vēl piebarojums nav vajadzīgs, bet ar šausmām noskatījos - kādas cenas ir bērnu pārtikai veikalos (mūsu budžetā pēc laikā tā izveidos robu kādiem 30 Ls mēnesī vismaz). Kārumiem vienalga - gribi vai nē - aiziet baiga nauda (vīrs bez saldumiem naff cilvēks). 
    • Cenu kāpums ir visus ietekmējis. Vienkārši ncesesam sākuši ļoti domāt līdzi ko pērkam un kā jau te rakstīju, tā var samazināt izdevumus.
    • Mazāk tērējas, kopš tievēju pēc SvV principiem, kaut arī pārējai ģimenei it kā nekas netiek liegts, tomēr pamatā jau visi ēd to pašu, ko es, un ticiet vai nē, sanāk lētāk kopumā.
    • Pārtikai iznāk tērēt līdz 150 Ls mēnesī (3 cilvēkiem). Tas tiek panākts sekojoši:
        • ikdienas preces (piens, maize, siers, krējums, actimels, bio lakto, biezpiens) tiek pirkts lētajos veikalos (saulīte, super neto). Cenu starpība ar Rimi, tiem pašiem, produktiem mēneša laikā ir 25 Ls (speciāli sarēķināju); p
        • pērkam tikai uz to dienu, nu augstākais nākamo dienu, jo iepirkties uz nedēļu sanāk dārgāk (viss nopirktais tiek apēsts);
        • praktiski nepērkam jogurtus (1. jau piegriezušies, 2. jāapēd spainis, lai būtu sajūta, ka esi ko ēdis, 3. dārgs);
        • darbā kārtīgi pieēdos (1 - 1,20 Ls), vakarā mājās pat neko siltu vairs negribas;
        • sīkā arī pēc dārziņa vakarā apēd vienu biolakto un izdzer krūzi piena;
        • sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumus  (kafe, tipa Lido) praktiski neizmantojam.

Komentāri

mammīte:
27.07.06 17:25:51

mana pieredze ir tāda, mēs esam 3 cilvēki pārtikai iztērējam 120 Ls mēnesī, tur ir iekļautas arī vīra pustdienas, badā neesam un leduskapī vējš nesvilpo, krējumu, sviestu, maizi, kečupu, majonēzi, jogurtus utm lietas pērkam maximā, arī superneto (izņemot gaļu, zivis un sieru) lai arī varētu atļauties rimi, tomēr kapēc man par to pašu preci pārmaksāt, labi dienā tie sanāk santīmi, bet mēneša beigās saskaitot kopā tie jau ir lati. Tapēc varam atļauties labu mašīnu kredītā, iegādājāmies zemi un varam arī paceļot.
Ligita:
28.07.06 09:55:14

Esam ģimenē 5 cilvēki, visi pieauguši, uz ēšanu iziet daudz līdzekļu. Produktus iepērku uz mēnesi - algas dienā.Piemērām sieru- pērku visu kluci (4-5 un vairāk kg , tirgū - maksā ~ no 13-17 Ls, atkarībā kāda cena par kg, vai arī lielveikalā ar atlaidi), olas 100 gab. lielās (lielveikalā), sausos produktus iepērku arī mēnesim, dažreiz krabju nūj. ~ 5 kg ,majonēzi uz mēn . nopērku ~ 2 kg., Gaļu (cūkas)~ 10 kg uz mēn. ,vēl nopērku aknas, stilbiņus (cūku un vistu), kādu gabalu liellopu gaļas.Kopā gaļa sanāk kādi 15 kg vai vairāk. Pārējo pēku 1 x ned. - augļus dāreņus, desu pērku salami - izdevīgāk un garšīgāk.Tā kā ģimenēne ir 4 virieši, tad noēsts tiek pilnīgi viss.Super - neto pērku tikai sulas un konservētos zirnīšus, kukurūzu, pupiņas.
es:
02.08.06 17:35:03

esam ģimenē 4 cilvēki un ēšanai mēnesī sanāk labi ja 100ls.pie mums arī nav ne maxima, ne super neto.
Ievele:
08.08.06 23:43:40

Nu-u,ja,ta ta naudina aiziet.Mēs esm divi lielie un 4gadigs piuka un7mēn meitina-mēs noēdam ap300ls.Reizi ned edam arpus majas!Nu gribas ko labu punci palutinat..
maara:
11.08.06 18:12:58

ak cik labi buutu, ja cilveekam nevajeedzeetu eest! nemaz nebiju taa paskaitiijusi, cik sanaak apeest ,bet vasaraa uz 2 pieaugusajiem un uz 2gad.deelu sanaak apmeeram 3-5 LS, jo visu ko jau var atrast daarzinaa. vareetu jau varbuut veel mazaak teereet, bet gribas jau kaadu kaarumu gan pasiem gan beernam

Mans komentārs:




 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS