Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/padomi/zaveti-aboli-ka/

Žāvēti āboli - kā?!

Ļoti daudz šogad ir ābolu. Ir doma žāvēt, bet nekad neesmu to darījusi. Lūdzu apskaidrojiet situāciju, kā žāvē krāsnī?

 • Atceros, ka gadus 5-6 atpakaļ provēju žāvēt un sanāca tīri nekas. Vakar ar vienu plātni sagriezu un redzēs, kas sanāks. Es liku cepeškrāsnī uz maziem grādiem (lai nesacepas) ar durīm vaļā.
 • Šogad cietu pilnīgu fiasko- man sanāca kautkas vidējs starp oglēm un ābolzapti - man nav cepeškrāsnij termometra, tāpēc temperatūru liku uz izjūtām. Acīmredzami pārkarsēju - jo sākumā daži gabali izmeta biezenīgus burbuļus, vēlāk piededzināju - arvienvārdsakot, pārkarsēju vairākkārtīgi.
 • Lieku uz 100*C un kādas 10 minūtes. Ja grādi par lielu, tad durvis jātur vaļā, lai tie tvaiki nāk laukā un šie tur nesutinās. Tad jāpadzesē un tad pa otram lāgam.
 • Jautājumi:
  • cik reizes jāliek tai cepeškrāsnī pa 10 minūtes?
  • vai jebkuras šķirnes ābolus var žāvēt?
  • vai Antonovku arī var žāvēt?
 • Vakar ieslēdzu uz 80 grādiem ar mazliet pavērtām durtiņām stundas 3 un bija OK. Tik pa laikam jāapmaisa, jāapčubina. Ak jā, nu laikam visus rudens/ziemas ābolus. Vasarā ar dzidrajiem varētu būt pašvakāk, jo viņos daudz ūdens.
 • Ja pareizi atceros, mana mamma dara tā, ka krāsni uzkarsē, tad izslēdz un liek šamos iekšā, vai nu uz avīzes vai cepampapīpra, un šo procesu vairākas reizes atkārto. Vēl ir žāvēts arī uz radiatoriem apkures sezonas laikā. Nedrīkst likt biezā kārtā, un pa laikam jāizkustina. Žāvēt var visas rudens un ziemas šķirnes.
 • Ābolus nomizo, sagriež šķēlītēs un saliek uz pannas. Liek uz 50 grādiem uz visu nakti. No rīta gatavi!!! Bez problēmām. jau veselu nedēļu ņemos, gatavoju krājumus ziemai. 
 • Ābolus nomizoju, sagriežu plānās šķēlītēs un žāvēju. Man ir uztaisīts speciāls žāvējamais, ko uzliek un plīts ( man ir malkas plīts). Zinu, ka žāvē cepeškrāsnī, maizes krāsnī vai uz radiatoriem. Lai ilgi glabātos, jāizžāvē kārtīgi, tad glabājas visu ziemu.
 • Ābolus nomizoju, sagriežu plānās šķēlītēs un žāvēju. Vienīgi, dažreiz, ja miza nav bojāta, griežu ar visu mizu, bet dažreiz nomizoju un mizas arī sakaltēju tējai. Nevar kaltēt parasti istabas temperatūrā, vajag paātrināt to procesu. Savādāk var sākt pelēt.
 • Augļus saber kaprona zeķē (bet nepieblīvē) un liek uz siltiem radiatoriem. Šad tad apgroza un sakrata. Tā pat var kaltēt arī zaļumus, piemēram, pētersīļus, tējas utt.
 • Kādreiz kaltēju cepeškrāsnī (gan ābolus, gan cidoniju sukādes). Pavisam zemā temperatūrā, kādreiz vēl atstāju cepeškrāsns durvīs šķirbiņu vaļā, tad likās, ka labāk kalst. Skatījos, lai āboli nesāk cepties, bet patiešām kalstu. Dažas reizes, negribot ilgi gaidīt, uzliku augstāku temperatūru ar nolūku pēc dažām minūtēm izslēgt, bet parasti aizmirsās un viss sadega  Kaltēju uz cepampapīra vai cepešplāts (tad gan drusku pierāva klāt). Durvis pavisam vaļā neturēju (varbūt var arī tā), atstāju tikai spraugu (5-10cm). Uzglabāt var auduma maisiņos vai papīra tūtās.
 • Cepeškrāsnī sanāca apdedzināt, bet tā bija veclaiku gāzes plīts. Tagadējā jau noregulējot tos 40 grādus ar gaisa plūsmu, visdrīzāk, ka var izkaltēt. Bet visvienkāršāk tomēr kādā ēnainā, labi vēdināmā vietā uz papīra. Tikai jāraugās, lai vairākas reizes dienā ābolīšus varētu apmaisīt. Un lai mušiņas nesarodas. Uzglabāju auduma maisiņā pieliekamajā.
 • Saliec sagrieztos ābolus sieviešu kaprona zeķē, aizsien un uzliec uz radiatora. Tas veidojums pa laikam jāsakrata.

Komentāri

dadziits:
17.08.06 10:20:56

a kaa ar elektribas rekinu? Jeb jums uz gaazi?
puncis:
29.09.06 14:00:40

Tieši tā . Jāliek uz kādiem 50 - 70 grādiem un tik cep, nekādas durvis vaļā netur.
puncis:
29.09.06 14:01:22

Nav jau tas rēķins tik liels
Denija:
27.04.07 16:08:57

Es cik atceros no bērnības, ka grizām plānās šķēlītēs un vērām krelles, tad karinājām kā veļas striķus un pa nedēļu sažuva!
zuze:
04.09.09 12:46:57

=ja ir pirtiņa- tad vislabaak uz lāvas
Viestarts:
06.10.09 11:40:07

Jautājums, kā izvairīties no mušiņām? Mēģināju tāpat uz papīra žavēt, bet šamās bariem saradās.
Būs jāpamēģina cepeškrāsnī uz visu nakti tajos 50 grādos uzlikt.
anda:
12.09.10 12:45:30

Es ābolus žāvēju apkures sezonā. Uz radiatoriem izžūst 1-2 dienu laikā. Tikai jāliek vienā kārtā uz pergamenta vai follijas. Jāgriež paplānās šķēlītēs.
Aldis:
30.09.10 13:10:57

Mana trīs sezonu pieredze rāda, ka ļoti veiksmīgi var žāvēt virs 45 grādu modifikācijas infrasarkanās plēves, kurai pieslēdz vadus. Tad nepārkarst, labi žūst ar minimālu vitamīnu zudumu. Ir ražas žāvēšanas pieredzes un sildvirsmas izgatavošanas detalizēts apraksts, ar ko labprāt padalītos (*.doc formātā, 6 lpp.), ja vien kādam ir interese...

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS