Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/skaidrojumu-abc/raudene-parasta/

Raudene parastā

  • Raudene ir daudzgadīgs lakstaugs. Latvijā tā aug upmalās, krūmājos.
  • Raudenes lapās ir 0,12–1,2% ēteriskās eļļas, kurā ietilpst fenols, timols. Tajās atrodas arī rūgtvielas, miecvielas, ļoti daudz C vitamīna.
  • Raudeni plaši lieto medicīnā – saaukstēšanās un bronhītu, garā klepus, kā arī kuņģa un zarnu slimību gadījumā. To izmanto arī ausu un kakla skalošanai.
  • Augam piemīt antibakteriāla iedarbība. Tā garša un smarža ir līdzīga majorānam un timiānam, tikai maigāka. Raudene tiek ļoti plaši pārstāvēta dažādos garšvielu maisījumos. Populārākais ir picu maisījums, kurā ietilpst arī majorāns un baziliks. Raudeni pievieno salātiem, tomātu biezeņiem, olu ēdieniem, sieram. Tā uzlabo garšu jēra un teļa cepetim. Raudene ir ļoti iecienīta garšviela visā pasaulē.

Komentāri

Biruta:
12.04.09 16:14:56

Ja reiz raudene ir atrodama Latvijas daba,musu jauno laiku pavarmakslas prateji varbut vareja to iznest plasaka pasaule.
Vidusjuras zemes,konkreti Griekija zinams tas plasais pielietojums,te gribetu piebilst,ka sini zeme,kur esmu nodzivojusi 8gadus,lepojas ar katru dabas davanu un censas atrast pielietojumu it visur,nenogurstot stastit un reklamet un pasi ieviest tradicijas.
CM:
14.07.09 08:52:14

Raudeni esmu ieaudzējusi savā dārzā,saaugusi pa gadiem pamatīgi - ap 6 - 10 m2.Kad piedāvāju pazīstamiem cilvēkiem - ziedus,kā arī stādus,daudzi pat nenojaušs kur to visu var pielietot....
Ja kādam liepājniekam rodas interese,rakstiet uz cmm@inbox.lv
uzdāviņāšu šo brīnišķo augu - gan ziedus,gan stādus.

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS