Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/stils/gimenes-pusdienas-stiprina-gimeni/

Ģimenes pusdienas - stiprina ģimeni

Cik sen atpakaļ Jūs pēdējo reizi esat rīkojuši īstas ģimenes pusdienas? Kad visi ģimenes locekļi piedalās pusdienu gatavošanā, kad mājās virmo burvīgi ēdienu aromāti, kad visi sēžas pie liela galda, norisinās nesteidzīgas sarunas un mielojas ar gatavoto ēdienu? Ja Jūsu atbilde, tas bija ne vakar, tad Jūs esat tā lielākā daļa, kuri ignorē ģimenes pusdienu tradīciju.

Ģimenes pusdienas var glābt ģimeni

Ģimenes pusdienu tradīcija ar katru gadu aiziet pagātnē. Pie tāda secinājumi ir nonākuši britu sociologi. Viņi ir veikuši pētījumus, kuros piedalījušās apmēram 1000 britu ģimenes un secināja, ka tikai 20 % no tām laiku pa laikam savācam pie kopīga pusdienu galda un rīko nesteidzīgu ģimenes azaidu. Pārējie atrunājās ar laika trūkumu un dažādo darba grafiku starp ģimenes locekļiem.

Psihologus šāda situācija nepriecē, jo pēc viņu domām ģimenes pusdienas ir pamatu pamats attiecībām, bet savukārt šādu pusdienu trūkums var novest pie radniecīgu saikņu sairšanas.

Angļu pētnieki ir nonākuši pie slēdzienam, ka laulāto šķiršanās skaita pieaugums, pēdējo 25 gadu laikā, ir tieši saistīts ar to, ka laulātie viens otram velta pārāk maz laika. Pie tam, viņi uzskata, ka visa ļaunuma saikne ir tieši tajā, ka cilvēki ir pārstājuši gatavot kopā ēdienu. Pēc pētnieku domām, kopīgi pagatavotas vakariņas nostiprina attiecības un pat palīdz atrisināt seksuāla rakstura problēmas.

Kā ir patiesībā

Vidēji statistiskā ģimene necenšas vest sirsnīgas sarunas pie pusdienu galda. Pēc statistikas datiem:

 • tikai 8% laulāto pie vakariņu galda dalās ar saviem pārdzīvojumiem un piedzīvojumiem;
 • 16 % ēšanas laikā dod priekšroku skatīties televizoru un ēdot dara to klusējot;
 • 26 % ir entuziasti, kuri ēšanas laikā skatās televizoru un vēl komentē uz ekrāna redzēto;
 • un tikai 61 % no visiem ēd pie galda, pārējie:
  • 5 % ēd uz dīvāna;
  • 18 % jebkurā citā vietā, ka tik tuvāk pie televizora

Bet pētījumam ir arī otrā puse, ka kopīgas pusdienas var ne tikai uzlabot attiecības un klimatu ģimenē, bet arī tās sabojāt. Saskaņā ar pētījumu, kuru veica austrāliešu zinātnieki, 40 % ģimeņu pusdienas beidzas ar skandāliem un strīdiem (aptaujā piedalījās 17 000 ģimeņu).

Iespējams, ka tas ir saistīts ar to, ka ģimenes locekļi nemāk kontaktēties viens ar otru, jo lielāko laika daļu pavada atsevišķi un nav iemaņu savstarpējā mijiedarbībā. Atrodoties vienā vietā un vienā laikā, viņi ne cenšas atrast kompromisu, kas arī noved pie negatīvām sekām.

Rūgtā realitāte ir vēl tajā, ka bērniem bieži vien atļauj nepiedalīties ģimenes vakariņās. Dažas māmiņas (19 %) pienes ēdienu bērniem tieši istabā pie datora vai televizora. 36 % bērnu ēd pie draugiem un 30 % uzkož kaut ko skrienot, ķerot visu, kas gadās pa rokai.

Pirmais, otrais, trešais

Taču visu var ļoti vienkārši un ātri izlabot. Lai uzturētu labas attiecības savā starpā, nepieciešams pavadīt pie galda, kopīgi baudot ēdienu, vismaz 20 minūtes dienā. Amerikāņu psihologs Dr. Pat Spungin, ēdiena uzņemšanu dala 3 etapos:

 1. Pirmajā etapā ģimene sēžas pie galda, jau domās baudot ēdienu. Šajā pat mirklī rodas kontakts, jo visus vieno viens mērķis.
 2. Nākošajā etapā ģimenes locekļi atslābinās un gūst pozitīvas emocijas no ēdiena baudīšanas un noris rāmas sarunas.
 3. Trešo etapu pavada ar fizisku apmierinātību un ģimenes locekļu dvēselisku vienotību.

Psihologs uzskata, ka ēdienreizes laikā nepieciešams runāt, jo sarunas ēdienreizes laikā vieno ģimeni. Dr. Pat Spungin piekrīt arī angļu psihologi, jo arī viņi uzskata, ka pieaugošais šķiršanās skaits ir saistīts tieši ar to, ka cilvēki savā starpā ļoti maz runā. Pēc iepriekšējiem aprēķiniem, laulātie, kuri dzīvo kopā vairāk par 10 gadiem, runā par kopīgām tēmām tikai 5-10 minūtes dienā.

Komentāri

ĢImenes pavarda sargātāja:
25.10.09 12:06:10

Mani šokēja TIKAI 8% laulāto, kas dalās savos pārdzīvojumos un dienas gaitās.Drīz jau nonāksim pie situācijas, kad pāriesim uz dzīvnieku valodu - vīrs uz jautājumu kā iet un kā garšo atbildēs ar mmmmmm.......mhhhhhhh, vai tu nevēlies uzzināt kā man gāja - atbildēs mūuūuuu,nnn ko varētu tulkot kā NĒ.
Mīļie vīrieši, lūdzu nezaudēsim pēdējās cilvēciskās komunikācijas saiknes!!:)))

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS