Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/stils/maslenica/

Masļeņica

Masļeņica - no laiku laikiem ir pareizticīgo svinamā diena, kuru svin 7 dienas pirms lielā gavēņa. Septiņas dienas Krievijā rīb tamburīni, skan akordeoni, visi ģērbjas košās drēbēs. Tauta pavada apnikušo ziemu un sagaida ilgi gaidīto pavasari.

Tirgus letes lūst no daždažādiem kārumiem, no resnvēderainiem samovāriem ar samtainu tēju, aromātiskas baranku virknes, rieksti un medaini prjaņiki, bet ne vienkārši, bet ar rakstiem un uzrakstiem „Kuru mīlu - tam dāvinu!”, „No mīļotā dāvana - dārgāka par zeltu”. Sālījumi, zivis, ikri - ēd līdz nelabumam.

Bet pats galvenais, tās ir pankūkas! Pankūkas-saules simbols! Tās taču arī ir apaļas un dzeltenas, kā saule. Tikko no plīts, krāsns tās tiek padotas ēšanai ar sviestu, ikriem, sēnēm, nu ko sirds vēlas.

Masļeņicas  laikā ir jāizklaidējas, katru dienu jāiet ciemos vai jāsagaida ciemiņi pašiem. Ir daudz jāēd un galvenais ir pankūkas. Ir jāizmanto pēdējās ziemas dienas un jāiet uz kalniņiem braukt ar ragaviņām, jāiet uz karuseļiem, jāiet spēlēs, jādzied čestuškas un jādzen joki bez sava gala. Viens no galvenajiem izklaides veidiem ir maskarāde, kur obligāti ir jāpārģērbjas līdz nepazīšanai vai jāietinas kažokā no matu galiem līdz papēžiem un jāsadzer degvīns ar lāci.

Pareizticīgajiem Masļeņica ir tas pats , kas itāliešiem karnevāls, pie tam arī pats nosaukums nes sevī vienu un to pašu jēgu, itāliešiem „karnavāls” (carne-vale) nozīmē „Liellops, ardievu”, bet Masļeņica senlaikos saucās "mjasopustom" tāpēc, ka šajā nedēļā aizliegts ēst gaļu.

Masļeņicas pēdējā dienā dedzina lelli no salmiem, kas simbolizē ziemu un nozīmē, ka pavada ziemu līdz nākamajam gadam.

Pēdējā Masļeņicas diena- Piedotā Svētdiena. Visi viens otram lūdz piedošanu, tā atbrīvojoties no grēkiem pirms Lielā gavēņa. Klanās pie kājām, bet atbilde skan „Dievs piedos!”.

Masļeņica aiziet un ar viņu kopā arī ziema un pavasaris ienāk tās vietā!

Pankūkas receptēs 

Komentāri

jaromins jagrs:
02.03.11 11:29:13

man garso pankukas
edgars:
06.02.12 11:36:28

man ar garso pankukas
Siriuss:
24.04.12 20:35:57

man garso pankukas ar senem un ikriem un dazreiz senu merci ieksa iepildam ar omiti,jo ta garso vislabak ari muterei

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS