Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/stils/svinam-bernam-dzimsanas-dienu/

Svinam bērnam dzimšanas dienu!

Bērnu dzimšanas diena diez gan bieži izvēršas pasākumā nevis bērniem, bet pieaugušajiem.  Kas tiek veidotas kā lielas viesības ar pieaugušo piedalīšanos, bet pats svētku vaininieks ir tikai kā viesību simbols.

Varbūt kāds teiks, ne tā nav; kādas muļķības!!!  Bet paskatīsimies no malas, kā tas izskatās -bērns rotaļājas ar atnestajām dāvanām, kamēr pieaugušie pie klātiem galdiem atpūšas. Ir labi saprotams, ka ģimenes vēlas atzīmēt sava bērna gadu pieaugumu kopā ar draugiem un paziņām, tomēr tas viņu rīcību neattaisno.

Bērna dzimšanas diena jāsvin bērnam kopā ar viņa vecuma draugiem. Bērna dzimšanas dienas svinības ļoti rūpīgi pirms tam jāpārdomā: ko aicināt ciemos, kā saklāt galdu, ko dot bērniem ēst, kā ievadīt viņus rotaļās, kādus priecīgus brīžus sagādāt šajā dienā, lai bērns nejustos kā novārtā atstāts.

Lai dzimšanas diena izvērstos ilgi atmiņā paliekoša, mazāk jādomā par to, ko pasniegt bērniem galdā, bet vairāk jārūpējas par to, kā skaisti saklāt pašu galdu, izgreznot telpas; jādomā arī, kā bērni pavadīs laiku. Tā kā bērniem patīk tīras, spilgtas krāsas, tad galda pārklāšanai un salvetēm ieteicams izvēlēties gan raibus, gan vien­krāsainus (zilus, zaļus, sarkanus vai dzeltenus) audumus.

Pie vienkrāsainām galdsegām pieskaņo līdzīgas krāsas punktainas vai svītrotas salvetes, kā arī traukus.

Virs vienkrāsainas galdsegas interesanti izskatīsies krustām šķērsām pārstieptas dažādas krāsas lentes, vienkrāsaini trauki un salvetes dažādās krāsās vai vienā krāsā ar traukiem. Salvete bērnu galdā ļoti nepieciešama, jo citādi notraipītās rokas bērns noslauka gar drēbēm, tā sabojājot savu svētku apģērbu.

Galda greznošanai izmantojamas krāsainas papīra cepures ar pušķiem, maskas vai bārkstainas tūtas, lielas bārkstainas «konfektes». Piemēram: uz krāsainas galdsegas labi izcelsies dzelteni vagoniņi, pildīti ar saldumiem vai sīkiem ziediņiem.

Telpu var greznot ar baloniem, kurus veselā pušķī piekar pie griestiem vai lustras; saritinātas kreppapīra lentes vai aukliņas, kurām piestiprināti karodziņi, izstiepj pāri telpai vai piestiprina pie sienas.

Ja vēlas, kā pārsteigumu šur tur piestiprina pašu gatavotus milzīgus papīra ziedus vai tauriņus. Svinībām beidzoties, balonus, cepures, tauriņus katram mazajam viesim var dot līdzi uz mājām, tas svētku noskaņojumu vēl paildzinās.

Bērni ne labprāt ilgi sēž pie galda, tāpēc, lai piesaistītu viņu interesi ēdienam, cenšas to greznot vai pagatavot interesanti, piemēroti bērna pasaulei. Tā, piemēram, no olām pagatavo zaķus, sēnes, zivtiņas, no tomātiem — groziņus, mārītes, no gurķiem — spainīšus, sirsniņas, no ābola vai bumbiera — ezīti, zaķi.

Ēdiens jāsagatavo garšīgs, turklāt garšas uzlabošanai lieto nevis piparus, sinepes un etiķi, bet citrona sulu un rīvētus mārrutkus.

Bērniem gatavo dažus sāļos un dažus saldos ēdienus. Kaut gan bērniem garšo saldumi, nebūs pareizi likt dzimšanas dienas galdā kūkas, cepumus, konfektes un vēl piedevām limonādes.

_ Vispirms bērna interesi piesaista sāļajam ēdienam un pēc tam, kad nogaršota kāda «sēne» vai salāti ar «vardītes» greznojumu, piedāvā apēst «ezīti» vai «zaķi».

Pasniedz  arī kūkas  gabaliņu  vai  šķēlīti  no  smaržīgā kliņģera.   Pie  tortes  vai   kliņģera   ieteicams  aizdedzināt svecītes — atbilstoši bērna gadu skaitam.

Tā kā bērni ir kustīgi un skraidot vai rotaļājoties sakarst, pagatavo kādu atspirdzinošu dzērienu: boli, sulu, kokteili vai morsu. Šos dzērienus bērni var sūkt caur kokteiļa salmiņiem.

Lai mazie viesi nebūtu sarūgtināti, ka gaviļnieks saņem dāvanas un pārējie ne, iepriekš iegādājas kādus nieciņus vai pagatavo paši kādas rotaļlietas. Te labi noder maskas, cepures, karodziņi, groži, papīra laiviņas, groziņi utml. Šīs nelielās dāvanas bērniem sagādās, lielu prieku, un ar tām izraisīsies interesantas rotaļas.

Pieaugušie — tēvs, māte, krustmāte vai cita kāda persona, kura atnākusi ciemos pie bērna, nav galvenie svētku dalībnieki. Pieaugušo uzdevums ir palīdzēt bērnam piesēsties pie galda, uzlikt ēdienu, varbūt pat palīdzēt ēšanas laikā. Pēc ēšanas bērnus ievada rotaļās un vairs netraucē, tikai neuzkrītoši uzmana un virza viņu rotaļas.

Bērni var sarīkot koncertu par godu mazajam jubilā­ram.

Pieaugušajiem šajā reizē ir klāts bufetes galds ar tiem pašiem ēdieniem kā bērniem. Vecāki brīvi var ēst, apstaigāt telpu un aprūpēt bērnus.

Ja bērnam nav tuvu draugu, kurus uzaicināt uz dzimšanas dienu, tad vecāki bērna dzimšanas dienu atzīmē ģimenes lokā .  Kopējās pusdienās vai vakariņās bērna vietu izgrezno ar zaļumu vītnīti vai ziediņiem lokā ap traukiem. Grezni izskatīsies ar zaļumiem, karodziņiem vai eglīšu greznuma zvaniņiem izrotāts krēsls. Uz šķīvja noliek skaisti iesaiņotu dāvanu un pagatavo ēdienu, kurš bērnam vislabāk garšo.

Labi pārdomātas un organizētas bērnu dzimšanas dienas svinības sagadās priecīgu pārdzīvojumu un ilgi saglabāsies atmiņā.

Receptes bērnu galdam meklējiet sadaļā Bērnu ēdieni.

Komentāri

liana:
04.07.06 18:32:25

ja piekritu bernam tadam jabut
Guna:
28.05.07 13:56:33

Vairāk par atgādinājumu, ka dzimšanas diena bērnam ir notikums un par to, kā saskaņot galdautu ar traukiem, gribējās kādu padomu, kur to visu sarīkot - piemēram, kur ir organizētas piknika vietas ar galdu, soliem vai tml., ja šģimene mitinās pilsētas dzīvoklītī un "savu lauku" nav.
dita:
06.02.12 20:02:24

man liekas bērnu ballītēm jābūt tādām lai katram būtu jautri nevis lai bērni justos atstumti man bērns jau raksta kladītē kurus aicinās un kurus nē bet jāuzmanās lai visiem pietiktu vietas mašīnā lai nav jāved 2 reizes un jātērē degviela un jādomā vai pietiks naudas ēdieniem un dekorācijām

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS