Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/stils/valentina-diena/

Valentīna diena!

No neseniem laikiem arī Latvijā šī diena ir guvusi popularitāti. Un kāpēc gan ne, nav taču nekā jaukāka par mīlestību, nav nekā jaukāka par kārtējo dienu, kad var uzdāvināt viens otram kaut ko mīļu un kārtējo reizi pierādīt savu mīlestību pret otru cilvēku. Un kāpēc gan obligāti būtu jādāvina kāda vērtīga dāvana, manā uztverē pat jauks, nosalis ziediņš vīra azotē ir kaut kas super mīļš, pat skūpsts,  jo ne jau katru dienu mēs veltam viens otram pietiekoši laika un uzmanības, jo ikdienas pienākumi diezgan bieži ģimenes dzīvi atstāj otrajā plānā.

Pakāpeniski Svētā Valentīna diena iegūst savas tradīcijas un paražas, dažas no tām saglabājušās no seniem laikiem arī līdz mūsdienām. Katrā valstī tās ir savādākas, bet visās valstīs šajā dienā ir ļoti populāri precēties un lūgt vienam otra roku. Ir pat pieņemts, ka šajā dienā sievietes var lūgt vīrieša roku. Ja vīrietis nav gatavs pieņemt tik nopietnu lēmumu, tad viņam ir jāpateicas par izrādīto cieņu un jāuzdāvina sievietei zīda kleitu, bet sev zīda aukliņu ar sirdi.

Nedaudz ieskatīsimies, kā Valentīna dienu svin citās valstīs un kādas tur ir tradīcijas un varbūt kaut ko jauku un amizantu atradīsim arī sev:

 • Viduslaiku Anglijā, Valentīna dienā,  jaunieši izvēlējās savu „Valentīnu”. Vairāki jaunieši sanāca kopā un rakstīja uz papīra lapiņām meiteņu vārdus, sameta lapiņas cepurē un vilka katrs savu „Valentīnu”. Izvilktā meitene kļuva par vilcēja „Valentīnu” uz veselu gadu. Tas nozīmēja, ka bija jāvelta izvēlētajai meitenei sonetas, visur jāpavada, vārdu sakot uzvedās kā īsts kavalieris. 
 • Kā arī pastāvēja tradīcija bērnus ietērpt pieaugušo drēbēs un bērni staigāja no mājas uz māju un dziedāja dziesmas par Svēto Valentīnu.
 • Itālieši uzskata par savu pienākumu dāvināt šajā dienā savām iemīļotajām saldumus. Tāpēc arī šo dienu Itālijā dēvē par Saldo dienu.
 • Galantie francūži savukārt ieviesuši mīlestības sūtījumus  - četrrindes.
 • Somi 14. februārī dāvina viens otram dāvanas sirds formā, kā arī dāvina dāvanas mammām.
 • Japānā rīko konkursu par pašu skaļāko mīlestības apliecinājumu.  Jaunieši kāpj uz tilta un pēc kārtas, no visa spēka,  izkliedz visu ko vēlas savai otrai pusītei. Uzvarētājs iegūst balvu. Varbūt laiks arī Latvijā ieviest šādu tradīciju, jo tiltu mums ir daudz un jauniešu tāpat.
 • Kā arī Japānā šī diena tiek dēvēta par Vīriešu dienu, jo lielāko daļu dāvanu saņem tieši vīrieši.
 • Angļi toties sūta mīlestības apliecinājumus arī saviem dzīvniekiem, īpaši suņiem un zirgiem.
 • Amerikā šajās dienās tiek pārdodas ap 108 miljoniem rožu, protams ka tās ir sarkanās rozes. Bet par konfektēm iztērē 692 miljonus dolāru. Tas nozīmē ka tiek pirkts apmēram 24 tūkstoši rožu minūtē. Traki vai ne?!
 • Sirdis ko dāvināt iemīļotajam var šūt, lipināt, zīmēt, adīt, tamborēt un pat cept. Materiāli no kā gatavot ir visdažnedažādākie: pērlītes, gliemežvāki,  spalvas, sausie ziedi, auduma gabaliņi, kažokādas gabaliņi, pārtikas produkti u.c.  viss kas ienāk Jums prātā un gadās pa rokai.
 • Zināmu vietu Valentīnas dienā ieņem arī anonīmie sūtījumi, piemēram, apsveikuma kartītes neparakstītas un bez atpakaļ adreses, vai rakstītas ar kreiso roku. Tas ir tik noslēpumaini, ka diez gan bieži tiek sajaukta galva sūtījuma saņēmējam uz ilgu laiku, jo nevar atrast „vainīgo” sūtītāju. Bet pēc tradīcijas sūtītājs ir jāatrod, ja tic liktenim.
 • Klasiskā Valentīnas dienas emblēma skaitās sarkanās rozes, kuras saskaņā ar antīku leģendu, parādījās pateicoties grieķu mīlestības un skaituma dievietei Afroditei. Afrodite steidzoties pie sava mīļotā Adonīsa, uzkāpa uz baltu rožu krūma un viņas dievīgās asinis pārvērta baltās rozes par sarkanām.
 • Dažās valstīs pastāv uzskats, ka pirmajam vīrietim, kuru sastapusi ceļā meitene, 14. februārī, ir pienākums kļūt par meitenes „Valentīnu”, pat neskatoties uz viņa vēlmēm.

Arī Virtuves sadaļā Jūs atradīsiet Valentīna dienas pārsteigumus, kurus varat pagatavot.

Mīlestības pilnu Valentīna dienu gan Tev un gan Taviem mīļajiem!

Vēl nava dzimis

zemes virsū cilvēks,

kas nedos visu savu

mūža laimi

par dzīves pavasara skaistāko puķi -

Mīlestību.

(A. Skujiņa)

Komentāri

Kamila:
31.01.06 21:27:25

Tas ir briniskigs raksts!!!
Karīna:
06.02.07 18:59:54

Paldies man tie noder projektam
Daila:
12.02.07 19:48:48

Paldies par informāciju!Iepazīstināšu ar to savus skolēnus!:)
Dashenjka:
12.02.07 23:38:05

Super!man tie palidzes uzvaret proekta valentinas diena!
:D:P
franceska:
13.01.09 21:34:47

Paldies man tas noderes socialajam zinibam ;)(un jauks raksts)

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS