Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/svaigesana/15-produkti-pavasara-organisma-attirisanai-jeb-detoks/

15 produkti pavasara organisma attīrīšanai jeb detoks

Ikdienā daudz nākas dzirdēt par organisma attīrīšanu, veselības kūrēm, sulas kūrēm, kas ļauj attīrīt organismu no visa liekā un „indīgā”. Tāpēc daudziem, kas seko līdzi savai veselībai un figūrai, vārda salikums „organisma attīrīšana” ir kā ierasta lieta. Bet ne visiem ir pietiekoši daudz laika, lai spētu iziet sarežģītas procedūras, tāpēc piedāvāju alternatīvu – pakāpenisku organisma attīrīšanu, lai to izdarītu nepieciešams savā ēdienkartē iekļaut zemāk uzskaitītos produktus:

 1. Zaļo lapu dārzeņi: zaļie salāti, selerijas, kāposts, spināti, Pekinas kāposts. Ēd tos svaigā veidā, pievieno buljonam, dārzeņu salātiem, ēdienu piedevām, gatavo sulas. Zaļo lapu dārzeņi aizsargā aknas no kaitīgiem toksīniem (pesticīdi, smagie metāli).
 2. Citroni: gatavo limonādi, pievieno sulu salātu mērcēm, karstam buljonam, citronu daiviņas pievieno dzeramam ūdenim. Ja ūdenim pievieno citronu un medu, tas labi veldzē slāpes. Ar vienvārda sakot draudzējies ar vitamīnu C! Citrons jau labu laiku ir atzīts kā detoks – vitamīns, jo toksīnus un šlakas padara ūdenī šķīstošus un viegli izvada no organisma, kopā ar lieko šķidrumu.
 3. Avotu ūdenskrese: pievieno pa saujai-salātos, zupās vai liek uz sviestmaizes. Ūdenskreses lapas piegādā organismam noderīgus minerālus.
 4. Ķiploks: var droši pievienot ēdieniem. Papildus tam, ka ķiploks uzlabo sirdsdarbību, viņš arī aktivizē aknu enzīmu izveidošanos, palīdzot organismam „filtrēt” šlakas un citas kaitīgas vielas.
 5. Zaļā tēja: kafijas un melnās tējas vietā priekšroku dod zaļajai tējai. Tā ir piesātināta ar antioksidantiem un skaitās gandrīz vai labākais līdzeklis, kas organismu attīra no liekā šķidruma, un tajā esošie katehīni aktivizē aknu darbību.
 6. Brokoļu asni: var ēst arī brokoļus, bet asnos ir daudz vairāk noderīgās vielas - koncentrētā veidā, kas cīnās ar sirds slimībām, vēzi un stimulē enzīmu izdalīšanos.
 7. Sezama sēkliņas: salātos, uzkodās, tāpat ēst. Sezama sēklas aizsargā aknu šūnas no alkohola un ķimikāliju (piemēram, antibiotiku) kaitīgās iedarbības.
 8. Kāposts: vislabāk no augstākminētajiem palīdz organisma attīrīšanai. Pirmkārt, sakarā ar to, ka kāpostā ir liels daudzums sērs, hlors un jods, kas savukārt veido savienojumu, kurš attīra kuņģa un zarnu traktu gļotādu. Otrkārt, kāposts ir bagāts ar organiskām skābēm, kuras uzlabo gremošanu, vielmaiņu un kalcija uzsūkšanos un aizkavē cukura un citu ogļhidrātu pārvēršanos taukos.
 9. Jūras kāposti un citas ēdamas jūraszāles: bagāti ar vitamīniem un minerālvielām, tāpēc jo īpaši noderīgi gremošanas sistēmai. Daži ūdenszāļu veidi, piemēram, kombu, ir īpaši vērtīgi pateicoties tam, ka spēj izvadīt no organisma toksīnus.
 10. Sarkanās bietītes: starp organismu attīrīšanas speciālistiem, to uzskata par labāko organisma attīrīšanas produktu. Sekmē gremošanas sistēmas normālu darbību un izvada šlakas. Tāpēc ieteicams dzert svaigi spiestu sulu un pievienot bietes salātos, zupās, uzkodās... bet uzmanies, jo biešu sula ir ļoti koncentrēta un ne katrs to var lietot, jo īpaši tie, kas sirgst ar kuņģa trakta un aknu slimībām. Biešu sulu, var dzert kombinācijā ar citām sulām, pakāpeniski sevi pieradinot pie tās, piemēram: biešu – ābolu, biešu – burkānu, biešu – kāpostu.
 11. Ingvers: pateicoties tam, ka ingvers satur augstu devu vitamīnu, aminoskābes un ēteriskās eļļas, palīdz uzlabot gremošanas sistēmu un stimulē kuņģa sulas veidošanos, kas savukārt palīdz sadalīties uzņemtajam ēdienam.
 12. Čili pipari un asās garšvielas: stimulē gremošanas sistēmas darbību un gļotas, kas aktivizē organisma procesu, kurš izvada toksīnus un produktu sadalīšanos. Ja ir vāja gremošanas sistēma un nav pieraksts ēst asu ēdienu, tad izmanto minimālu aso garšvielu devu.
 13. Brūnie, apaļie rīsi: labi absorbējošs produkts, bagāts ar vitamīniem un šķiedrvielām, kurš praktiski neizsauc alerģiskas reakcijas. Centies nopirkt rīsus, kas ir audzēti dabīgā procesā. Ja neizdodas atrast apaļos rīsus, no neattīrītiem graudiem, tad izmanto brūno gargraudu šķirni. Vārīti brūnie rīsi labi iespaido gremošanas sistēmu.
 14. Olīveļļa: jaunākie zinātniskie pētījumi informē, ka ļoti jauna, aukstā spieduma olīveļļa palīdz sirdij un asinsritei, kā arī stimulē gremošanas sistēmu - uzlabojot kuņģa, zarnu trakta un aknu darbību. Ieteicams pirms ēšanas apēst pāris olīvas, salātus lietot ar olīveļļu gatavotus.
 15. Augļi un vēlreiz augļi: augļos var atrast visu, kas augstāk minēts, gan C vitamīns, gan šķiedrvielas, gan antioksidanti, gan liels daudzums šķidruma.

Avots: www.wday.ru

Komentāri

Discopele:
05.11.09 03:21:31

Mmmm, manai gimenei garšoja!!! Paldies! ;)

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS