Cāļa virtuve

http://virtuve.calis.lv/noderigi/svaigesana/pirmais-piebarojums-burkans/

Pirmais piebarojums - burkāns?!

Vai tiešām burkāns ir vienīgais ko var dod piebarojot bērnu? Un vai tad kāds sāk piebarot zīdaini iestūķējot viņam burkānu tādu, kāds no dobes izvilkts? 

  • Piebarošana šķiet kā plāns ledus kur var ielūzt jebkurā brīdī - un vienalga kādus principus ievēro. Var dot putru, bet var izrādīties, ka uz to ir alerģija, var dot vārītu burkānu, bet konkrētais bēbis to var vienkārši atteikties ēst, tāpat arī svaigo iedodot var gadīties gremošanas problēmas vai alerģijas. Un neviena normāla mamma jau nedos neko tādu, no kā bērnam paliek slikti - ja manējiem būtu vajadzīgs, dotu vienalga ko - svaigu vai vārītu, bet es nekur nekur neesmu atradusi kaut cik pamatotu pamatojumu tam ar ko tas vārītais un ceptais ir vērtīgāks par svaigo. Manuprāt tā ir vienkārši tradīcija.
  • Pagaidām manējos vēl par agru piebarot (2 mēneši baroju tikai ar krūti), bet es noteikti sākšu ar svaigo - un tiklīdz izrādīsies, ka tas svaigais kaut vai minimāli nav labs maniem bērniem, es atkal būšu šeit un to uzrakstīšu, nebaidoties atzīt kļūdīšanos uztura principu izvēlē.
  • Nesaprotu, kāpēc 6 mēnešu bēbim jādod blenderēts burkāns, ja ir labi dot burkāna sulu, sākot no pilītes un pakāpeniski arvien vairāk, vēl var svaigu apelsīna sulu ar tā pat. Tad redzēs vai nav alerģija un vēders ar nesāpēs. Nevajag tak pašām uz saviem bērniem piedalīties pētījumos par blenderēta burkāna atjaukta ar siltu ūdeni ietekmi uz bērna veselību. Bet par tam sulām, ka es to rakstīju, bija ieteikts vēl padomju laikos un tajos laikos izdota grāmatā "Bērns un tā kopšana" autors Spoks.Un vēl man atmiņā palikusi viena tēma, kas jau pasen bija ielikta pie zīdaiņa, kur māmiņa pēc kaimiņu tantes padoma iebaroja savam mazulim 2 ēdamkarotes svaiga rīvēta ābola un lūdza padomu, ko darīt, ka mazulis kliedz un lokās sāpēs, acīmredzot nespējot to ābolu sagremot. Vecumu bērnam es precīzi neatceros, bet nebija vairāk par pusgadu, varbūt pat mazāk. Tā ka es aicinu tomēr turēties pie pārbaudītām vērtībām un domāt ar savu galvu, nevis svešu.
  • Šobrīd, ja izvēlas vietējos produktus, tad neko citu kā burkānu un ķirbi nespēju iedomāties kā pirmo piebarojumu.
  • Nepiekrītu iepriekšējam ieteikum, jo ja savlaicīgi sasaldē gan puķkāpostus, gan zaļos zirnīšus, gan brokoļus, gan visādus zaļumus, tad var dot arī tos un ogas, protams, arī visādas. Bez tam, zaļumus nu jau var uz palodzes izaudzēt. Un vēl jau ir visādi kāļi, kolrābji, bietes un daudz kas cits. Ā, nu jā, kā tur ar visu šito lietu ēšanu galīgi nevārītā veidā, nezinu, bet droši vien, ka var. Pamazām un palēnām.

Komentāri

aaa:
06.10.08 16:42:32

Veselības ministrijas izdotajos "Veselīga uztura ieteikumi zīdaiņu barošanai" svaigus dārzeņus iesaka dot no 1 g vecuma. Suliņas agrāk.
Anita:
27.10.08 13:59:08

Mana berna arste neieteica bernam dot burkanu sulu lidz gada vecumam, jo to esot gruti sagramot.
arnolds:
12.03.09 17:06:37

man ieteica li lieto vairāk burkānus uzturā,
jo tas uzlabo redzi
Ina:
20.03.09 22:03:43

pec augstak mineta ta ari nesapratu, kapec zidainim nevar dot svaigi rivetu abolu???
Mikanda:
24.03.09 23:28:30

Tāpēc, ka ābols pūš vēderu. Īpaši, ja iegrūž uzreiz tā 2 ēdamkarotes. P.S. miza vēderu pūš visvairāk.
mosis:
03.04.09 00:11:48

Jāsāk ar saknēm un vārītām. Saldos augļus vēl paspēs iedot un labāk ēdīs saldu. Pēc saldajem īpaši var negribēt dārzeņus.
dadzz:
10.01.11 22:23:58

Nu, svaigs dārzenis ir mazajam zarnu traktam par grūtu - pirmkārt, šķiedrvielu par daudz, otrkārt, visas uzturvielas svaigā veidā ir grūtāk uzņemamas. Jā, tur ir vitamīni čumā, bet attiecīgi vēderā ir jābūt kārtīgam daudzumam fermentu, lai tos sašķeltu. Vārot daļa vitamīnu pazūd, bet daļa kļūst vieglāk uzņemami un ar to pietiek - plus mātes pienu. Es nerunāju par pieaugušiem apslinkušiem kuņģiem, kas bez zaļbarības aizcietē, bet mazu vēderiņu, kas visu līdz šim ir uzņēmis pārstrādātu caur mātes pienu. Tas būtu tāpat kā cilvēkam iegrūst jēlu gaļu - iznāktu tāda pati arī ārā un ar tikpat lielām sāpēm un locīšanos kā minētajam bēbim pēc ābola.
Lila:
22.11.11 07:26:02

Atradu diskusiju par burkānu...TĀTAD...tuvākajā laikā savai mazajai(4mēneši) vārītu burkānu nedošu....CIETS VĒDERS....tagad stress gan man gan mazajai...protams, tā gan neliekas, tikai ja bērns nevar izdabūt kaku, tas liek satraukties...un zinot, ka cieta kaka ir sāpīga, tad mazajai tas ir uz brīdi kā pārdzīvojums.

Mans komentārs:
 

Noderīgas adreses

Viss saraksts »

Copyright © 2001–2010 SIA "CĀLIS"

Ievietotās informācijas (vai to daļu) kopēšana vai izplatīšana bez www.calis.lv administrācijas rakstiskas atļaujas ir stingri aizliegta.
Rakstiet administrācijai | Reklāma | Noteikumi | Saistību atruna

Facebook Twitter RSS